Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo tutvustas valitsuskabinetile välisinvesteeringute Rohelise Koridori analüüsi, mis pakub lahendusi kitsaskohtadele, et soodustada kõrge lisandväärtusega investeeringute jõudmist Eesti majandusse. Täpsemalt uuriti võimalusi menetlustoimingute tõhustamiseks nii planeerimise, keskkonnamõju hindamise, maatoimingute kui asjakohaste loamenetlustes ning pakuti ka võimalikke lahendusi.
„Kui soovime, et kõrge lisandväärtusega investeeringud jõuaksid Eestisse, siis tuleb meil muuta vajalike lubade saamine ja planeeringute menetlemine kiiremaks. Juba analüüsi koostamise protsess viis meid tihedama koostööni regionaal- ja põllumajandusministeeriumi ja kliimaministeeriumiga, nii nagu soovitab ka analüüs. Rohelise koridori, ehk kiirema menetluse loomine kõrge lisandväärtusega investeeringutele suunab loodetavasti tulevikus enam investoreid eelistama just Eestit,“ ütles majanduse- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo.
Kliimaminister Kristen Michal ütles, et roheliste koridoride loomine on väga aktuaalne ja roheinvesteeringud vajavad kiirendamist. „Uute, väiksemast keskkonnajalajäljest konkurentsiseelist leidvate ning kõrgema lisandväärtusega ekspordivõimeliste ettevõtmiste tekkimine peab olema oluliselt tempokam,“ lausus Michal. „Maailm muutub ja kui me tahame sellest muutusest Eesti rahvale ja majandusele kasu saada, peame olema kiired ja tegusad,“ lisas ta.
„Investori vaatest on oluline, et näeksime erinevaid planeerimis- ja loamenetlusi ühtse tervikuna. Terviklikud, üheselt mõistetavad, ettenähtavad ja kiired menetlused muudavad kaasamise sisukamaks ja annavad ka avalikkusele suurema kindlustunde. Soome kogemuse pinnalt usume, et seadusemuudatuste asemel tagab menetluste kiirendamise tõhusam koostöö ametiasutuste, arendaja ja kohalike vahel,“ rõhutab advokaadibüroo Sorainen kinnisvara- ja ehitusõiguse valdkonna juht, partner Paul Künnap.
Analüüsi tulemusena koostati 16 regulatiivset ja 8 mitteregulatiivset ettepanekut erinevatele ministeeriumitele. Näiteks soovitatakse MKM-l käivitada pilootprojekt, mis võimaldab hinnata, milliseid protsesse saab kiirendada olemasoleva seadusandluse raames ning milliseid regulatsioone on vajalik muuta.
Regulatiivsetest ettepanekutest soovitatakse analüüsis teostada menetlusi paralleelselt, kuna see võimaldab hoida kokku aega. Samuti võiks kiirendada eriplaneeringute menetlusi, täiendada seadust nii, et kõrge lisandväärtusega planeeringute puhul toimuks selge koostöö ja luua koordineeriv ja nõuandev üksus loodavasse Maa- ja ruumiametisse, planeeringute koostamine ja menetluses esitatavad andmed tuleks standardiseerida ja piiritleda nendes esitatav detailsusaste, luua erisus keskkonna mõju hindamisel kõrgema lisandväärtusega projektidele ning muuta koostöö ja kaasamise etapid läbipaistvamaks.
Veel soovitab analüüs võimaldada kõrgema lisandväärtusega projektide puhul kiiremaid liitumisi elektrivõrguga ning lubada sundvalduste seadmist riigile ka KOV-le kuuluvatel kinnistutel ilma eelnevate läbirääkimiste ja erikokkulepeteta.
Mitteregulatiivsete muudatustena soovitatakse vajadusel suurendada valitsusasutusetutes menetlejate arvu, reguleerida erialaekspertide pädevusnõudeid erialaliitude kaudu ning lühendada poole võrra menetlusaega kõrgemat lisandväärtust pakkuvate projektide puhul.
Millistele kriteeriumidele hakkaksid tulevikus vastama rohelisse koridori suunatavad ehk kõrge lisandväärtusega projektid, lepitakse kokku seotud ministeeriumite koostöös. Samuti on kavas analüüsida, milliseid esitatud ettepanekutest on võimalik rakendada koheselt ja millised vajavad täiendavaid muudatusi õigusruumis.
Juriidilise analüüsi koostas advokaadibüroo Sorainen, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel. Analüüsi ja ettepanekute esitamine valitsuskabinetile on ka valitsuse tegevusprogrammi ülesanne.
Analüüsi ja selle lisadega on võimalik tutvuda MKM-i veebilehel.