Piimahammaste kohta on liikvel palju põlvkondade kaupa edasi antud nõuandeid ning tõekspidamisi, millel pole sageli tegelikkusega kuigi palju pistmist. Siit artiklist leiad kõige levinumad müüdid piimahammaste kohta ja samuti nõuandeid, kuidas nende pisikeste pärlite eest kõige paremini hoolt kanda.
1. Piimahambad pole tähtsad, sest need kukuvad niikuinii kiiresti välja
Müüt, et piimahammastel pole tähtsust, on laialt levinud. Tegelikkuses on need esimesed hambad aga lapse arengu seisukohast väga olulised. Esiteks hoiavad piimahambad jäävhammastele kohta, suunates neid õigesse asendisse ja tagades, et neil oleks piisavalt ruumi sirgelt väljumiseks. Kui piimahammas kaob liiga vara, võivad naaberhambad tühjale kohale nihkuda ning jäävhammaste korrektset lõikumist takistada.
Lisaks on piimahammastel oluline roll lõualuu arengus ja kõne kujunemisel. Lõualuu lihased ja luud tugevnevad, kui laps närib ja räägib – ülesanded, mille piimahammaste täiskomplekt muudab oluliselt lihtsamaks.
2. Augud piimahammastes pole probleem
Arusaam, et augud piimahammastes on ebaolulised ega vaja kiiret tähelepanu, on ühelt poolt eksitav, kuid teisalt võivad sellel olla tõsised tagajärjed lapse suuõõne ja üldisele tervisele. Piimahambad on küll ajutised, kuid ravimata aukudest tulenev valu ning ebamugavustunne on vägagi tõsine probleem. Lisaks võib piimahamba aukude eiramine mõjuda hävitavalt ka jäävhammaste tervisele.
Piimahammaste hea tervis on oluline ka tüvirakkude kogumise seisukohast. Nimelt peitub hambasäsis rohkelt suure ravipotentsiaaliga mesenhümaalseid tüvirakke, mida on võimalik tuleviku tarbeks koguda ja säilitada. Paraku saab tüvirakke koguda vaid tervetest piimahammastest.
3. Piimahambaid pole vaja harjata
Piimahambad võivad küll suus olla vaid suhteliselt lühikest aega, kuid korralikku hoolt vajavad nad sellegi poolest. Suuhügieenil on oluline roll hammaste lagunemise ennetamisel, mis on isegi ajutiste hammaste puhul tähtis. Samuti tuleb last võimalikult varakult hakata õpetama, et korrektne hammaste eest hoolitsemine on alati vajalik ning tähtis!
Lapse hammaste hea tervise nimel on hammaste harjamisega soovitatav alustada kohe, kui esimesed hambad ilmuvad. Kasuta väikest, pehmete harjastega hambaharja ja tillukest kogust lastele mõeldud hambapastat kaks korda päevas.
4. Fluoriid pole lastele turvaline
Fluoriidil on suu tervise edendamisel oluline roll. Nimelt vähendab fluoriid märkimisväärselt hammaste lagunemise ohtu ning fluoriidiga hambapasta kasutamine loob hambaemailile kaitsekatte, muutes selle vastupidavamaks hambaaukude tekkeni viivate happerünnakute suhtes. Paljud tervishoiuorganisatsioonid soovitavad fluoriidi kasutamist kui ohutut ja tõhusat meetodit laste hambakaariese ennetamiseks.
5. Piimahambad ei mõjuta toitumist
Arvatakse, et ajutistel piimahammastel on lapse toitumise seisukohast vähe tähtsust, kuid see pole tõsi. Tänu tervetele piimahammastele saavad lapsed korralikult närida erinevaid toite ning see mõjutab nii nende toitumist kui ka üldist heaolu. Piimahammaste tervise tähelepanuta jätmine võib põhjustada valu ning ebamugavustunnet, mis takistab toidu närimist. See võib omakorda piirata toiduvalikut, mida laps on nõus tarbima. Seetõttu on oluline meeles pidada, et hea toitumine – sealjuures võime proovida ja nautida erinevaid toite – saab alguse piimahammaste tervisest.