Sel kevadhooajal on Lääne regiooni maakondade päästjad reageerinud maastikutulekahjudele juba 67 korral. Päästjad alustasid kontrollreididega, et vähendada maastikutulekahjude arvu.
Päästjate jaoks on alanud aktiivne maastikupõlengute hooaeg ning kulupõlengud on muutunud pea igapäevaseks. Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Tarmo Volteini sõnul ei mõtle inimesed tihtilugu sellele, et tuletegemise ohutusreegleid eirates võib tule tegemine päädida hoopis suurema kahju,kui kasumiga.
„Kui kevad on väga kuiv, toob see kaasa palju ohtlikke olukordi, kus põlema võivad minna eluhoonedki. Loomulikult on nädalavahetus koos sooja ja päikeselise ilmaga mõistlik veeta õues koduseid aiatöid tehes või grillides. Küll aga palume inimestel olla väga ettevaatlikud lõkete tegemisel, sest kuiv pinnas ja tugev tuul võivad kaasa tuua tuleõnnetuse,“ ütles Voltein.
9. aprillil alustati Lääne päästekeskuse haldusalas kontrollreididega, et vähendada kevadisel perioodil ning kuival suvel maastikutulekahjude arvu. „Päästemeeskonnad selgitavad ohtlikku lõket märgates inimestele ohutusnõudeid ning vajadusel likvideerivad ohtu kujutava lõkke,“ selgitas Tarmo Voltein ning lisas, et siiani on tehtud kokku 56 patrullkäiku, mille käigus on avastatud 14 rikkumist. Põhilisteks rikkumisteks on olnud piiritlemata lõkked, kustutusvahendite ja järelevalve püüdmine. Lisaks tuvastati ühel korral ka keskkonnaohtlike jäätmete põletamine.
Kulupõlengud saavad enamasti alguse inimesest. Nii saamegi rääkida tahtlikust süütamisest, hooletust käitumisest, teadmatusest. Pole harvad juhud, kus kulupõleng algab maha visatud suitsukonist, tikust või põllule visatud klaaspudelist. Kulupõletamine ja süütamine on keelatud, ohtlik ja karistatav tegevus. Kulupõlengutes on igal aastal hukkunud inimesi ning tules hävinud mitmeid kodusid. Lisaks tule leviku ohule metsa või hoonetele, hukkuvad madalas heinas elutsevad pisikesed loomad ja pesitsemist alustanud linnud.
Et vältida lõkkest alguse saavaid tulekahjusid on oluline meeles pidada järgmisi lihtsaid reegleid:
· lõkkekoht peab olema hoonetest ohutus kauguses, sest sädemed võivad tuulega lennata hoone peale;
· alla meetrise läbimõõduga lõke peab olema hoonest vähemalt 8 m kaugusel;
· lõke läbimõõduga üle 1 m peab olema hoonest 15 m kaugusel;
· lõkkekoha ümbrus tuleb puhastada kuivanud taimedest, okstest ning muust põlevast materjalist;
· lõke tuleb piirata kivide või pinnasevalliga;
· lõket tohib teha vaid siis, kui tuule kiirus on alla 5,4 m/s (nõrk tuul);
· koduaia lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit;
· lõket tuleb valvata ja hoia selle läheduses kustutusvahendid, näiteks ämber veega, 6 kg tulekustuti;
· lõkkel tuleb inimese valvsa pilgu all lasta täielikult ära põleda või tuleb see kustuta veega;
Neid lihtsaid ohutusreegleid järgides on võimalik ära hoida suurte kahjudega põlenguid ning säästa elusid ja loodust.