Oma esimese auto valimine on põnev ja suur samm. See võib olla ka veidi hirmutav ja segane protsess. Õige auto leidmine eriti kui varasem kogemus puudub nõuab põhjalikku eeltööd, et tagada valitud sõiduki vastavus vajadustele, eelarvele ning pakuks ohutut ja meeldivat sõidukogemust.
Eelarve ja finantseerimine
Alustame esimesest oluliselt kriteeriumist, mis juba teeb suure filtreerimise ära – eelarve.
Isegi kui eelarve lubab vaadat midagi uhkemat ja uuemat, siis soovitame eelarvega esimese auto puhul olla pigem tagasihoidlikum. See on seotud mitme asjaoluga, peamiselt elustiili muutusega, mis auto endaga kaasa toob. Kuna teil puudub varasem kogemus autodega ja nende ülalpidamisega, siis pruugi täpselt veel olla seda õige tunnetust tegelikest igakuisetest kulutustest.
Näiteks noore juhina pead sa ka veidi kõrgemat kindlustust maksma. Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik ja sellest kulust sa ei pääse. Kui otsustasid auto osta liisingu abiga, siis sellega kaasneb nõue sõlmida ka sõidukikindlustus (kasko).
Teiseks soovitame soodsamat sõidukit valida kuna uutel juhtidel kipub ikkagi tekkima neid väiksemaid õnnetusi parklates ja koduhoovis parkides. Kui sul on uus ja kallis liisinguga seotud auto, siis sellised apsakad tuleb ilmselt korda teha ja sellega kaasneb kasko puhul omavastutuse tasumine. Ilma liisinguta ostetud vanema auto puhul väiksemaid kriime ja mõlke mõnikord ei ole vaja remontida, sest tõenäoliselt on neid varasemast kasutusest veel.
Kui vaba raha on saadaval, siis soovitame auto kohe välja osta ja mitte liisingut kasutada. Sellisel juhul ei ole tarvis tasuda kõrget intressi ning puudub ka vajadus täiendavalt sõlmida kaskokindlustus.
Arvatavasti soovite mingil ajahetkel ikkagi auto vahetada kallima ja uuema vastu. Selleks, et järgmist auto ostu muuta mugavamaks võiks juba praegu harjutada endale sisse liisingumakseid. Seega võta mingi summa, mida oleksid nõus igakuiselt maksma ja investeeri see hoopis. Vaata kuidas ja kas selline väljaminek mõjutab sinu elukvaliteeti. Kui oled valmis autot vahetama, siis saad kasutada kogunenud raha auto sissemaksuna. Arvestama peab ka aasta jooksul tehtavate hooldustööde maksumusega, mis sõltub sõiduki margist ja mudelist.
Tegemist ei ole finantsnõuandega vaid levinud parimate praktikate kirjeldusega.
Vajaduste kaardistamine
Oluline on läbi mõelda oma vajadused ja eelistused seoses oma esimese autoga. Kaks olulist küsimust millest võib alustada:
- Kas vajate suuremat autot, et mahutada rohkem reisijaid või pagasit?
- Kas sõidate palju ja soovite hoida kokku kütusekulult?
Juhul kui teie elustiil on selline, kus suur auto on oluline. Näiteks sõidate palju oma suvila vahelt, kus nädalavahetusel käite aiatöid tegemas ja tihti on vaja erinevaid materjale transportida. Sellisel juhul on loomulikult suurem auto vajalik. Või näiteks olete lapsevanem ja vajate lisaruumi turvatoolide jaoks ja lapsevankri jaoks. Samuti sellisel juhul on suurem auto vajalik.
Kui sõitmist on palju, siis lisaks mugavusel peaks suurt rõhku autot valides panema ka kütusekulule. Kui on palju lühemaid sõite, siis sobib ideaalselt elektriauto. Kui on palju pikemaid sõite, siis soovitame jällegi kaaluda kas hübriidi või diisel mootoriga autot, et kulusid kontrolli all hoida.
Tehke endale selgeks, millised omadused on teie jaoks olulised, ja otsige autosid, mis vastavad nendele nõuetele.
Proovisõit
Proovisõit on kahtlemata kõige põnevam osa auto ostmise juures. See annab teile võimaluse tunda auto sõiduomadusi ja mugavust ning saada aimu selle käitumisest teel. Proovige erinevaid mudeleid ja marki ning ärge kartke küsida müüjalt või eelmiselt omanikult küsimusi ja täiendavat teavet auto ajaloo osas.
Soovitame kindlasti teha proovisõite väga palju ja erinevate autodega. Võid julgelt teha proovisõite ka selliste autodega mille ostu algselt ei kaalugi. See aitab saada paremat ettekujutust mida sa rohkem auto juures hindad ning aitab leida selle kõige parema mudeli sinu maitsele.
Proovisõite tasub teha nii uute autodega kui ka vanemate autodega. See annab tunnetuse erinevustest ning aitab teil paremini hinnata kui palju mugavus maksab. Tihti lugu kaks korda kallim auto ei ole kaks korda mugavam.
Kui soovid enda arvamusele veel lisaks teada, mida eksperdid autost arvavad, siis ei ole ka halb mõte vaadata sotsiaalmeediast erinevate auto arvustuste tegijate videoid, et saada parem ettekujutus millest nad kõige rohkem auto juures puudust tunnevad ja millega nad väga rahul on.
Lisaks soovitame liituda ka sotsiaalmeedias vastava auto margi ja mudeli gruppidega ning foorumitega, et saada parem ülevaade auto headest ja halbadest omadustes. Arvestama peab aga sellega, et tihtilugu on Euroopas ja näiteks Ameerikas sama mark/mudel natuke teise seadistusega ning kommentaarid ei pruugi alati anda õiget ülevaadet vastava auto osas.
Järeldus
Oma esimese auto valimine võib olla väljakutse, kuid õige lähenemisviisi korral saate teha teadliku ja rahuldust pakkuvat valiku. Seadke endale selged eesmärgid ja nõuded, jälgige oma eelarvet ning ärge kiirustage otsustamisega. Proovige erinevaid autosid ja tehke oma valik vastavalt oma vajadustele ja eelistustele. Õige auto leidmine võib võtta aega, kuid lõpuks on see seda väärt, kui saate sõita ringi autoga, mis pakub meelerahu ja sobib täpselt teie elustiiliga.