Külmkapp on kodus üheks tähtsaimaks esemeks. Selle ülesandeks on säilitada ja hoida külmana toiduvarusid. Lisaks on ta üks peamisi elektritarbijaid. Külmkapp on iga köögi juures üheks kohustuslikuks elemendiks. Aja jooksul on väga populaarseks kujunenud Samsung külmikud, millega saate tutvuda Kaup24 veebipoes!
Uue külmkapi valimine tundub lihtne, kuid tegelikult on rohkelt aspekte, millele tähelepanu pöörata. Külmikut valides tasub mõelda nii sellele, kui palju inimesi ühe katuse all elab kui ka toitumisharjumustele. Samuti ei tasuks tähelepanuta jätta energiaklassi, sest just sellest sõltub külmiku energiakulu. See on eriti oluline, sest külmkapp töötab alati- seitse päeva nädalas ja kakskümmend neli tundi ööpäevas.
Tavaliselt ei mõelda uue külmiku soetamisele enne, kui vana läheb katki. Sellest, et külmkapp enam kaua vastu ei pea, on mitmeid märke. Toome teieni 5 märki, mis näitavad, et külmkapi eluiga hakkab lõppema.
- Kondenseerunud vesi
Kui külmiku välispinnale tekib kiht kondensatsioonivett, siis töötab külmik liiga kõvasti. Kui vesi tuleb sisse, siis on temperatuur vale. Vee kogunemine seinale on siiski normaalne protsess, mis on tingitud füüsikast. Vesi kondenseerub kõige jahedamas kohas, kuhu ta ka koguneb. Selle põhjuseks on asjaolu, et jahe õhk suudab hoida endas vähem niiskust kui soe õhk. Külmkapi tagasein on just see koht, kuna seal paikneb aurusti, mille ülesandeks on külmikust eemaldada soojus.
Kui teie külmiku seinal on vaid mõned veepiisad ja seina kattev kiht õhuke, ei ole vaja muretseda. Selle vastu võivad aidata nii külmiku sulatamine kui ka puhastamine, aga kui see ei aita, siis on see märk, et külmik enam kaua vastu ei pea.
- Toit rikneb kiiresti
Teine märk sellest, et külmik on liiga vana, on toidu kiire riknemine. Toit ja jook muutuvad külmaks palju aeglasemalt kui normaaltingimustes. Põhjuseks on liiga kõrge, madal või kõikuv temperatuur, mis on tingitud sellest, et külmik ei tööta korralikult. Peale selle on niimoodi suurem elektrikulu, kuna külmik kasutab rohkem energiat kui peaks. Seetõttu maksate nii toidu kui ka elektri eest lisaks.
Kõigepealt tasuks kontrollida, kas temperatuuri näidik on seadistatud õigesti. Peale selle võib veel toidu külmetamist mõjutada külmiku asukoht, uks või liigne kogus toitu. Kuid tegemist võib olla ka tehnilise rikkega, kuna viga on termostaadis või ventilaatoris. Väsinud ventilaator ei jaksa enam külmikus jahedat õhku liikuma panna. Katkine termostaat ei võimalda külmikul saada piisavalt madalat temperatuuri.
Kvaliteetsed külmikud on saadaval Kaup24 veebipoes!
- Jäisus
Veel üks põhjus, mis näitab külmiku vananemist, on jäine sisepind. Külmik peab olema külm, kuid mitte nii külm, et seal oleks jäine. See tähendab, et tavalisest külmkapist on saanud ühtäkki sügavkülm. Kuna külmutamine on tugev, siis peab ka mootor tegema suuremat tööd, mis ei ole hea mootorile. See omakorda võib viia uute riketeni.
Kõigepealt tasuks proovida sulatamist. Selleks tuleb külmik eemaldada vooluvõrgust ja avada külmiku uks umbes tunniks ajaks. Seejärel tuleb kuivatada vesi, mis jääst tekkis. Jää eemaldamiseks ei tohiks kindlasti kasutada teravaid esemeid. Külmikut tuleks sulatada regulaarselt, kuna tegemist on hooldusprotseduuriga, mis tagab külmikule pika eluea.
Samad probleemid võivad esineda ka jäise sügavkülmaga. Kuigi sügavkülma ülesandeks on toidu külmana hoidmine, ei tähenda see seda, et toitu tuleks kapist välja rebida. Kui kapp on jääs, ei pruugi ta enam külmetada ja seetõttu võib tekkida veel rikkeid.
- Liiga vana
Külmkapp peab vastu enamasti umbes 10 aastat. Seega, kui teie külmik on vanem, tekivad suurema tõenäosusega tema töös rikked. Juhul, kui midagi peaks juhtuma, võib varuosade leidmine olla keerukam ja seetõttu on nende remont raskem. Samuti võib neil olla korraga mitu viga küljes, mistõttu on uue külmiku soetamine mõistlikum.
Teine oluline põhjus, mis vana külmik välja vahetada, on selle energiakulu. Nimelt tarbivad vanemad külmikud rohkem elektrit, mistõttu võivad elektriarved olla suuremad. Seda saab vaadata nii energiaklassi kui ka keskmise aasta energiakulu põhjal. Erinevates mõõtmetes külmikud kulutavad erinevas koguses energiat, kuigi energiaklass võib olla mõlemal sama.Uutel külmikutel on olemas ka energiasäästurežiim, mis võimaldab veelgi rohkem elektrit säästa.
- Müra
Kuigi vanemad külmikud teevad rohkem müra kui uued, võib siiski ohumärgiks olla see, et külmkapp on muutunud liiga lärmakaks. Lisaks võivad olla ohumärgiks ka erinevad veidrad helid, mida külmik ei peaks tegema.
Eriti kehtib see uuemate külmikute puhul, mis on hakanud hiljuti müra tegema. Selle põhjuseks võib olla nii rikkega termostaat, ülekoormatud mootor, rikkis ventilaator või muud vead. Katkist ventilaatorit on võimalik ise kontrollida- selleks lülitage külmik välja ja proovige käsitsi ventilaatori terasid liigutada. Kui nad ei keerle lihtsalt, tuleks ventilaator välja vahetada.
Müra võib tekkida ka siis, kui käitute ise külmikuga hooletult. Nimelt võib see tekkida siis, kui külmik peab töötama suurema võimsusega. Selle põhjuseks on omakorda külmiku ukse liiga sage avamine või ukse liiga kauaks lahti jätmine. Enamasti hakkavad külmikud piiksuma, kui nad on liiga kauaks lahti jäetud.
Leidke endale parim külmik Kaup24 abiga!