Apofeenia on Eestis vähe kasutatud termin – ehk tuleb tuttavam ette sõna “pareidoolia”, millega saab kirjeldada olukordi, kus pilved võtavad elevandi kuju või mäeahelikus hakkavad silma paistma inimeste näod. Üks igapäevasemaid pareidoolia vorme on auto esiosa ettekujutamine inimese näona: esituled kui silmad, radiaatorivõre kui suumulk.
Siiski on kahe termini vahel üks suur erinevus: kui pareidoolia kirjeldab ennekõike nägemisaistingu teel saadud informatsiooni tajumisvigu, siis üldtermini apofeenia alla kuulub ka teiste tajude abil saadud info ja andmemasside vääralt mõistmine.
Tegemist on tajuveaga, mis on suures pildis ohutu, kuid võib võtta äärmuslikke negatiivseid väljendusviise nagu panna inimest uskuma vandenõuteooriaid või kulutama kasiinos liiga palju raha “kindlasti saabuva” võidu tabamiseks.
Apofeenia avaldub mustrite nägemises seal, kus neid ei pruugi olla
Paranoilisusele kalduva apofeeniaga inimesed peaksid hasartmänguasutustest ja rahaliste panuste tegemisest suure kaarega mööda käima, sest juhuslike tulemustega mängudes mustrite nägemine võib viia täieliku laostumiseni. Õnneks lubavad Eesti tegevusloaga interneti kasiinod mänguril enda kaotustele piirid ette panna, mis vähendab ohtu hasartmängude maailma liigselt kinni jääda, kuid sellise piirangu seadmine on vabatahtlik ning võite jahtivad inimesed kipuvad võimalust ignoreerima – seda põhjendatakse endale teooriaga, et limiidi täitumise järel saabuks järgmise panuse tegemisel kindlasti võit, millest kardetakse ilma jääda.
Hasartmängimine on eriti ohtlik meelelahutuse tüüp neile, kes usuvad jäärapäiselt end olevat “õnnelikumad” või parema analüüsivõimega kui teised. Enda mängude tulemuste statistika tegemine on küll hea viis hobist ülevaate saamiseks, kuid kindlasti ei tasu uskuda, et juhuslikult saabunud võidujada jääb kestma ning et kasiinos saab võite esile kutsuda eriliste rituaalidega või vaid “õnnelikus” suuruses panuste tegemisega. Reaalsuses on see vaid ettekujutus ning mänge jooksutavad numbrigeneraatorid, mis väljastavad garanteeritult ja kontrollitult juhuslikke tulemusi.
Apofeeniast ei pääse ei teadlased ega tarbijad
Analüütikud, statistikud ja teadlasedki ei pääse apofeenia lõksust: kogutud andmete baasil tehakse järeldusi, mis ei pruugi tõele vastata ja mille toetamiseks puudub reaalne informatsioon. Sellesse lõksu langevad ennekõike need inimesed, kes soovivad enda hüpoteesi iga hinna eest tõestada ja minimeerivad asjaolusid, mis võivad nende nägemusega vastuollu minna. Eesti keeles tuntakse seda olukorda kinnituskalduvusena.
Ennekõike esineb andmeanalüüsi-alast apofeeniat ehk kinnituskalduvust hobianalüütikute ja internetikommentaatorite seas, kuid kindlasti oled apofeeniaga ka ise kokku puutunud. Üks sagedamini esinevaid väära andmetõlgenduse viise on toodetel leiduvatel märgistel oleva info baasil valede järelduste tegemine – toode, mida reklaamitakse orgaanilise koostise või madala rasvasisaldusega, ei pruugi koostiselt olla sugugi tervislikum kui alternatiivne toode. Ankurdamise efektina tuntud eelarvamus tekitab inimeses mulje, et madal rasvasisaldus trumpab üle toote omaduste parandamiseks tõstetud suhkrute sisalduse. Selliseid näiteid võibki tooma jääda.
Vandenõud seal, kus neid tegelikult ei ole
Apofeenia võib avalduda kerges vormis, kus inimene näeb süütuid seoseid ja võtab avastusi toreda üllatusena, kuid raskes vormis apofeenia soodustab inimese enda ja tema lähikondlaste jaoks ohtlike olukordade tekkimist. Sellist liiki apofeeniat kirjeldab vene autori Vladimir Nabokovi lühijutt “Märgid ja sümbolid”, kus perepoeg usub täie kindlusega, et on osa suurest vandenõust.
Tajuviga apofeenia on ka sage skisofreenia sümptom – intensiivne ja kõigutamatu vandenõu-usk on üks märke, et inimese vaimne tervis vajab eksperdi tähelepanu ja hinnangut.
Kuidas apofeeniast jagu saada?
Kerges vormis apofeenia, mis ei sega igapäevaelu, ei vaja reeglina välist sekkumist. Korduvate negatiivsete tajuhäirete ilmnemist on raske ise tähele panna ja seetõttu tuleb kasuks enda mõttemustrite kriitiline hindamine kas psühholoogi või nõustaja abil. Samuti tasub tähele panna oma ligimeste käitumist – kui tavaliselt asjalik ja kahe jalaga maa peal lähedane hakkab järsku imelikku juttu ajama ja kummaliselt käituma, võib see olla märk vaimsete probleemide või tajuhäirete probleemide süvenemisest.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!