Õige küttesüsteem tagab parima mikrokliima hea hinna eest. Kuidas aga valida sobiv ja millised on erinevad küttesüsteemide variandid? Vaatame lähemalt kõige populaarsemaid valikuid, mille hulgast valida omale sobiv.
Keskküte
Keskküte on mugav lahendus ja üks peamisi küttesüsteeme, mis on kortermajades. Kui sul on korter, kus on keskküte, siis oled õnnistatud mugava küttelahendusega, sest soojad toad on külmal ajal alati garanteeritud. Paljud inimesed, kes hakkavad oma keskküttega kortereid uuendama, soovivad vahetada välja ka radiaatorid. Radiaator peab olema õige suurusega, võiks olla reguleeritav, sobivate tehniliste näitajatega. Selleks, et leida sobiv radiaator, tuleb pöörata paljudele asjadele tähelepanu. Kaup24 ja Hansaposti tootevalikust saab aga valida välja nii keskkütte radiaatori kui ka elektriradiaatorid. Tutvudes erinevate variantidega ja toodete näitajatega, saad valida välja oma koju sobivad radiaatorid.
Küll aga pole keskküte hooldusvaba lahendus, sest radiaatorid vajavad nii puhastamist kui ka õhutamist. Kui sinu radiaator teeb imelikku häält või seda pole tükk aega puhastatud, tuleks seda teha. Uuri siit lähemalt, kuidas seda teha, et tagada parim küte ning pikaaegne töökindlus.
Maaküte
Maaküte on populaarne valik majadesse. Vaadates ringi kinnisvaraportaalides, näed, et enamik uusi maju on maakütte lahendusega. Aga see pole vaid mõeldud uutele majadele, vaid seda on võimalik panna ka vanale hoonele, mille küttesüsteem on parasjagu vahetamisel.
Maakütte eeliseks on hea hind, kütmiseks kasutatakse maa sisse talletatud energiat, mis muudetakse soojusenergiaks, et kütta tube ja soojendada tarbevett. Arvestada tasub aga sellega, et maaküte ei sobi igale poole, sest selle jaoks on vaja suurt maaala, kuhu see paigutada. Kui see pole võimalik, võib kaaluda õhk-vesi soojuspumpa, millest räägime juba järgmises lõigus.
Õhk-vesi soojuspump
Eelnevas lõigus sai mainitud, et maakütte heaks alternatiiviks võib pidada õhk-vesi soojuspumpa. Tegemist on samuti säästliku ja suhteliselt odava küttevalikuga, mis tagab hea mikrokliima ja sooja vee. Selle peamiseks vaheks maaküttega ongi see, et selle paigaldamiseks ei ole vaja palju maad. Õhk-vesi soojuspump koosneb välis- ja siseseadmest ning boilerist. Küte tagatakse kas põranda- või radiaatorkütte kaudu.
Teiseks erinevuseks on see, et maaküte kasutab maa sisse talletunud energiat, aga õhk-vesi soojuspump kasutab soojusenergia tootmiseks õhust leiduvat energiat. Mõlemad on väga head ja keskkonnasäästlikud valikud, mis töötavad tõhusalt ka krõbeda külma ajal.
Muud võimalused
Kolm eelnevat valikut on kõige populaarsemad küttesüsteemid. Küll aga pole need ainukesed. Veel on võimalik saada toad soojaks nii puit- või pelletküttega, elekrikütte kui ka õhksoojuspumba abil. Neist kõige kallim on hetkel elektriküte, kõige aeganõudvam puuküte. Õhksoojuspump on väga hea ja soodne valik, mis kasutab sarnaselt õhk-vesi soojuspumbale õhust saadavat energiat, sobides hästi avara planeeringuga kodudesse. See tähendab seda, et kui on suur ja keeruka planeeringuga elamu, tuleb paigaldada mitu seadet või kasutada õhksoojuspumpa lisakütteseadmena. Õhk-soojuspump mitte ainult ei küta, vaid jahutab ka ruume palavate ilmade korral.