Tartu Ülikooli rände- ja linnauuringute keskuse juhataja, inimgeograafia vanemteadur Kadri Leetmaa näeb praegust kriisi õppetunnina, mis aitab tulevikus elu paremini korraldada. Linnainimeste ajutisel maale kolimisel on ohud nii linna- kui maapiirkonnale, aga ka hulk plusse. Kui käitume targalt. Pikemalt loe sellest värskest Maalehest.
- Suvilad on rahvast täis, külapoes hoitakse hinge kinni
Eriolukord on sadade kaupa suvitajaid linnast maale toonud. Inimesed võtavad seda kui lahedat puhkust…
- Kas kriis toob töötud lauta ja põllule?
Kriisiaeg on toonud ootamatu olukorra, kus välistööjõud on jäänud piiri taha, kohalike töötute armee muudkui kasvab, aga lauta pole ikkagi lüpsjat ega põllule traktoristi võtta. Põllumehed räägivad olukorrast maal. Näiteks maasikakasvatajad tõdevad, et ootavad väga tööle eestimaalasi. Eesti inimesed ei kipu enam aastaid maasikaid korjama, see raske töö on jäänud ukrainlaste ja moldovlaste peale. Mis saab tänavu?
- Eesti tudengineiu põrgulik teekond Valenciast Pärnusse
Grete Põder alustas veebruaris vahetusüliõpilase elu Hispaanias Valencia Ülikoolis. Mõne nädala pärast lendasid aga kõik tulevikuplaanid vastu taevast. Ja koju naasmisest kujunes tõeline kannatuste rada. Maire Aunaste pani selle teekonna kirja.
- KOOLIJUHT HENDRIK AGUR: ebanormaalne, kui põhikooli lõpetanu ei suuda elementaarsel tasemel eesti keelt rääkida!
Põlevkivilinna sumbunud haridusmaastikule fööniksina lennanud Hendrik Agur unistab päevast, mil lõpeb pettus hariduses ja iga Ida-Virumaal põhikooli lõpetanu suudab päriselt eesti keeles suhelda.
- Kuuks ajaks laagrisse sõitnud lapsed said koju kolme aasta pärast
Äkiline piiride sulgemine ei taba eestlasi välismaal esmakordselt. Üks tähelepanuväärseim lugu juhtus Eestist esimese lennuna Artekki sõitnud lastega, kes sõja puhkedes sinna lõksu jäid.
- Ilmavaatlejate päevikud pakatavad vägagi huvitavatest nähtustest
“Seda on olnud varemgi, et jaanuaris lilled õitsevad,” kummutab Türi lähedal Mäekülas – muide, see on üks Eesti mitmest Mäekülast – 1957. aastast ilmavaatlusi päev päeva järel üles märkiv Leo Rehela.
Loe Maalehte siit.