Maalehe seitse ilmatarka üle Eesti ja sünoptik ennustavad erinevate vaatluste põhjal, kas sellele lõputule sügisele järgneb lõpuks kuiv kevad või tähendab niru talv ka niru kevadet?
„Sügisel ei saanud aru, millal see sügis tuli. Siis ei saanud aru, millal talv tuli. Nüüd ei saa aru, millal kevad tuleb, kuid tegelikult kevad ongi käes juba, lindude ränne käib pikemat aega, tõdeb Maalehe ilmatark Aarne Ots Sürgaverest. Loe Maalehest, millal kevad võtab lõplikult võimust!
· Seitsme lapsega pere plaanib Soome põgeneda
“Enam pole võimalik maal elada,” teatab pereisa Maido Kaljur, kes on otsustanud kodu lähedale rajatava Kilingi-Nõmme–Riia kõrgepingeliini tõttu koos perega kodumaa tolmu jalgelt pühkida. “Ma ei saa oma lastele nii teha! Ei saa nende tervist ohtu seada!” ahastab Kilingi-Nõmme lähedale kodu rajanud seitsme lapse isa. 2017. aastal Pärnumaa kõige sportlikumaks pereks valitud Kaljurid näevad nüüd ainsa võimalusena Soome kolimist – vanemaid ootaks seal bussijuhi töö. Pikemalt loe siit.
· Statistikaameti peadirektor: maa ja linna vahe hakkab Eestis vähenema
Statistikaameti peadirektor Mart Mägi tõdeb, et 102aastane Eesti on suhteliselt võrdne ühiskond ja ka vaesus on kahanenud. Probleeme tekitab, eriti maal, aga arstiabi kättesaadavus. Mägi räägib ka usutluses Argo Ideonile, kuidas maainimene jõuab linnainimesele järele.
· ÜLO TUULIK: huumoritunne on esimene märk inimese normaalsusest
Kirjanik Ülo Tuulik tõdeb intervjuus oma 80. sünnipäeva eel, et see on väga nukker lugu, kui räägin inimesele naljaloo ja ta ei saa sellest aru… Samuti jagab ta ühe soovituse noortele: „kirjutage nii vähe, kui võimalik, ja siis, kui on tõesti midagi öelda “.
· Eakaid ohustab vägivald eelkõige kodus
Eelmisel nädalal ehmatas Eestit uudis, et Pärnumaal Pallika külas tapeti oma kodus 61aastane Milvi. Aastas hukkub meil vägivalla tõttu neli kuni kümme eakat inimest. Milvi juhtum on mõneski mõttes tüüpiline – teiste riikide uuringute ja meie kriminaalstatistika põhjal hindab justiitsministeerium, et vanemaealised on rohkem ohustatud just nimelt kodus ning tuttavate ja lähedaste, mitte avalikus kohas võõraste poolt. Ning sageli on oma roll alkoholil.
· Vana Narva laotakse uuesti kokku
Narva ärimehe Aleksandr Broki abiga jõuab 490 papphoonest koosnev barokse Vana-Narva makett taas huviliste ette.
· Mooste savikrohvijad said Katari üliku juures käe valgeks
Äsja tulid Saviukumaja omanik Marko Kikas ning ärijuht-koolitaja Martin Hütt messilt Omaanis ja läbirääkimistelt Kataris, sihikul on ka Ühendemiraadid ja Saudi Araabia.
· Sõnnikust allapanu tegemine tõi Bergi innovatsioonipreemia
Kui tavapäraselt kasutatakse loomade allapanuks turvast, põhku ja saepuru, siis Väätsal läheb käiku laudast kokku kogutud sõnnik, mis separeeritakse ja komposteeritakse.
· President Pätsi saladuses hoitud kingitus Rakvere teatris
Läbi okupatsiooniaastate hoiti Rakveres saladust, et teatri laes rippuvad lühtrid annetas Konstantin Päts isiklikult. Kirjalikud tõestusallikad küll puuduvad, kuid ilusat legendi see siiski ei häiri.
· Eesti esimese tõsielusarja telgitagused
Eesti esimese tõsielusarja “Mis Koosta peres uudist?” sünnist möödub eeloleval sügisel 55 aastat. Aga kust üldse tuli mõte hakata teleekraanil ühe pere elu kajastama? Ene Pajula kirjutab esimese seebika telgitagustest.
· Söömisele tuleb vanuse lisandudes aina rohkem tähelepanu pöörata
Kui tänaval või muus avalikus kohas ringi vaadata, siis on normaalkaalus eakat märgata suhteliselt keeruline. Pigem jäävad silma üle- ja alakaalulised inimesed.
Loe kõigest pikemalt Maalehest.