Mai on lehekuu, meiukuu, kesakuu, õiekuu. Juba 1980. aastast tähistatakse mais ka looduskaitsekuud. Looduskaitsekuu algab traditsiooniliselt emadepäeval, 14. mail ning lõpeb sel aastal 10.-11. juunil loodusvaatluste maratoniga, kirjutab Reet Kristian Keskkonnaametist.
Üha sagedamini tajume, et ümbritsevas keskkonnas on midagi muutumas: tavapäraselt inimpelglikud linnud, näiteks kanakullid elavad linnametsades. Linnas rebase nägemises pole midagi erakordset. Madalaks niidetud muruplatsid linnades on hakanud asenduma värvikirevate lillemurudega, mis pakuvad toitu tolmeldajatele, kellel omakorda on tähtis osa näiteks hea õunasaagi saamisel linnaaias.
Miks osa liike on linna tulnud? Mistahes liigile, ka inimesele, on eluks vaja toitu, elupaika ja võimalust järglased üles kasvatada. Kui need tingimused on olemas, siis on ju hea ka linnas elada. Aga kas me ka teame, kes meie kõrval linnas, asulas või ka suuremas koduaias elavad?
Naabritega tuttavaks saamiseks on selle aasta looduskaitsekuul tähelepanu suunatud loodusele linnas ja asulas. Tuttavaks saamine algab märkamisest, olgu selleks puuõõnsusest välja vaatav rähnipoeg, putukas õiel, tiigis ujuv konn või omapäraste õitega taim.
Märkamisele võiks järgneda soov rohkem teada saada ja tundma õppida. Kuidas on märgatu nimi, miks ta on ennast siin sisse seadnud, missugused on tema vajadused… Võib-olla saab uue tuttava jaoks edaspidi väikese heateo teha? Näiteks panna palaval suvepäeval õue kauss veega, kust lind või mesilane saab janu kustutada; jätta riisumata mõned lehed põõsaste all või aianurgas, millest saab mõnus talvine tekk mullaelustikule; panna parki suure puu alla pingi, et seal oleks ka palaval suvepäeval mõnus istuda ja ümbritsevat vaadelda.
Looduskaitsekuul kutsuvad Keskkonnaamet ja Keskkonnaagentuur huvilisi vaatlusretkedele linnade rohealadele, et õppida märkama ja tundma liike, kellega jagame ühist elupaika ning mõistma, et elurikkus toimib hästi vaid koostöös. Retkede käigus on võimalus õppida ka vaatluste sisestamist loodusvaatluste andmebaasi. Nii saame anda oma panuse meie looduse uurimisse ja teadmistesse meid ümbritsevast elurikkusest. Selleks tuleb kaasa võtta internetiühendusega mobiiltelefon, kuhu on juba laetud LVA nutirakendus.
Looduskaitsekuu ettevõtmiste kalendri leiab siit.
Vaatlusretk toimub Haapsalus 20. mail kell 10-12. Koguneme Laikmaa paviljoni juures. Õpime märkama taimi, linde, imetajaid ja selgrootuid. Retke juhendab Marko Valker. Retk on tasuta. Selga ilmaga sobiv riietus ja mugavad matkajalatsid. Võimalusel kaasa binokkel. Kirjapanek ja info: Ave Huugen, ave.huugen@keskkonnaanmet.ee, tel 5887 1533.