Salva Kindlustus analüüsis Eesti Liikluskindlustuse Fondi veebikaardi abiga liikluskindlustuse juhtumeid, ning selgus, et kõige rohkem juhtub liiklusõnnetusi Tallinna kesklinnas ja Lasnamäel, kõige vähem – Hiiumaal ja Põlvamaal. Läänemaa on 296 juhtumiga liiklusõnnetuste arvult Eesti maakondade seas 13. kohal ehk kuulub kõige ohutuma liiklusega maakondade esikolmikusse.
2024. aasta oktoobri lõpu seisuga oli Eestis kokku registreeritud ligi 24 000 liiklusõnnetust, millest peaaegu pooled, ehk 12 000 juhtumit on toimunud Tallinnas. Liiklusõnnetuste rohkusega paistavad Tallinnas eriti silma Kesklinna ja Lasnamäe piirkonnad, kus on 2024. aasta oktoobri lõpu seisuga toimunud kokku 6000 õnnetust.
Maakonniti on enim liiklusõnnetusi toimunud Harjumaal (üle 15 000), Tartumaal (üle 3000) ja Ida-Virumaal (1699). Kõige vähem on liiklusõnnetusi registreeritud aga Hiiumaal (83 juhtumit), Põlvamaal (151 juhtum) ja Läänemaal (220 juhtumit). Läänemaal on enim liiklusõnnetusi juhtunud Haapsalus (106), Uuemõisa alevikus (28) ja Uuemõisa külas (19). Kõige vähem liiklusõnnetusi oli Vormsi vallas (2).
Kõige tihedamad ehk kolmandik Läänemaal toimunud liiklusõnnetused olid plekimõlkimised parklates (90 juhtumit), kokkupõrked ristuval teel liikujaga (24 juhtumit) ning tagant otsasõidud (17 juhtumit). Kõige rohkem õnnetusi juhtus Läänemaal tänavu reedeti (41), laupäeviti (34) ja pühapäeviti (34). Kui mujal Eestis on pühapäev hoopis liikluse ohutuim päev, siis Läänemaal juhtub kõige vähem liiklusõnnetusi neljapäeviti (kokku esimese kümne kuuga – 20).
„Kuigi parkla tundub pealtnäha ohutu ja lihtne koht liiklemiseks ning kiirused on seal väikesed, on tegelikult siiski tegemist üsna keerulise liiklussituatsiooniga, sest manööverdamised tuleb teha üsna kitsastes oludes ning samaaegselt peab juht nägema 360 kraadi enda ümber,“ kommenteeris Salva Kindlustuse Haapsalu ja Hiiumaa regiooni juht Epp Veskimägi.
„Tagant otsasõitude peamiseks põhjuseks on tähelepanematus, eriti telefoni või auto puutetundliku ekraani kasutamine sõidu ajal, aga ka ebapiisava pikivahe hoidmine eessõitva autoga. Piisab vaid ühest ootamatust olukorrast, olgu selleks teele jooksnud kass või mõni muu takistus, et reageerimiseks ei jää piisavalt aega ega ruumi. Praktika näitab, et tavaliselt on tagant otsasõidul süüdi just tagumine juht,“ selgitas Veskimägi.
„Ka ristmikutel kokkupõrgete peamiseks õnnetuste põhjuseks on tähelepanematus. Näiteks „anna teed“ märgi juures vaatad esmalt vasakule, et veenduda, kas kedagi ei tule, siis paremale, kuid enam vasakule tagasi ei vaata ja ohutuses lõpuni ei veendu. Parema käe reegliga ristmikel sõidetakse tihti nii suure kiirusega, et paremalt ilmuv sõiduk jääb märkamatuks ja õigeaegselt peatuda pole enam võimalik. Seda juhtub sageli just väiksematel tänavatel,“ kommenteeris Veskimägi.
Kuna pea iga liiklusõnnetus on seotud kahju tekkimisega, siis juhtunu korralik fikseerimine ja kahjukäsitlus võivad niigi ebameeldivas olukorras tekitada lisastressi ja segadust. „Salva liikluskindlustuse klientidel soovitan alati kasutada Salva autoabi teenust, mis on ööpäevaringselt kättesaadav ning tagab aja kokkuhoidu kahjukäsitlusprotsessi läbiviimisel ning kindlustunnet, et vajalikud esmased kahjujuhtumi vormistamise toimingud on korrektselt teostatud,” lisas Veskimägi.
Salva Autoabi on liiklusõnnetuse korral valmis telefoni teel ööpäevaringselt asjatundlikku nõu andma esmaste liiklusõnnetuse vormistamise toimingute kohta või kliendi soovil tulema neid õnnetuspaika teostama. Sündmuskohal aitab Salva Autoabi liiklusõnnetust fikseerida- täita liiklusõnnetuse kahjuteadet, teha fotod sündmuskohast ning võtta seletused ja dokumendikoopiad osalenud pooltelt.
Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) uuendas liikluskindlustuse juhtumite veebikaarti, mille abil saab otsida liiklusõnnetusi asukoha, aja ja situatsiooni järgi ning alla laadida juhtumite andmeid. Kõik huvilised saavad veebikaardil uurida liiklusolukorda oma koduümbruses või muus huvipakkuvas piirkonnas. Juhtumite asukoha, situatsiooni tüübi, õnnetuse aja ning kahju suuruse järgi saab analüüsida õnnetuste võimalikke põhjusi ja raskusastest. Veebikaardi liikluskindlustuse kindlustusjuhtumite andmed pärinevad Eesti liikluskindlustuse registrist. Andmed ei sisalda vabatahtliku sõidukikindlustuse ehk kasko juhtumeid.
Liiklusõnnetuste arv maakonniti,
jaanuar-oktoober 2024:
1. Harjumaa 15129
2. Tartumaa 3083
3. Ida-Viru 1699
4. Pärnumaa 1338
5. Lääne-Viru 665
6. Viljandimaa 511
7. Raplamaa 348
8. Saaremaa 343
9. Võrumaa 343
10. Järvamaa 300
11. Jõgevamaa 296
12. Valgamaa 247
13. Läänemaa 220
14. Põlvamaa 151
15. Hiiumaa 83
Allikas: Eesti Liikluskindlustuse Fond