Tänavu sai aasta isa tiitli Lääne-Nigula vallas elav Talis Gilden. Kandidaadiks esitas Talise tema perekonnatuttav ja endine õpetaja Heli Mäe.
Talis valiti välja seitsme väga tubli kandidaadi seast, nii et komisjonil oli otsust raske teha. Koluvere külas elaval Talisel on kolm last: Kristofer (13), Katariina (7) ja Kregor (2).
Mäe iseloomustab Talist kui noort töökat pereisa, kes mõtleb alati esimeses järjekorras pere peale. Näiteks asus Talis ise ehitama oma perele kodu ja kogu oma vaba aja suunas ta selle rajamisele, et väikesest korterist saaks asuda perega elama päris oma koju.
Samuti tõi Mäe välja, et Talis on abivalmis inimene. Ta leiab alati aega ka teiste murede lahendamiseks (eriti elektritööde ja tehnikavallas). Talise kannatlikkus ja oskus lastega tegeleda on hämmastav. Kõigi kolme lapsega on ta oma töö kõrvalt suurepäraselt hakkama saanud.
Talise jaoks ei ole Mäe sõnul olemas eraldi meeste- ja naistetöid, ta on täiesti nüüdisaegse ellusuhtumisega pereisa, keda saab eeskujuks tuua teistele noortele ja miks mitte ka vanematele pereisadele.
Talis sai noorelt isaks ja seetõttu ei läinud ta ka kohe pärast keskkooli lõpetamist edasi õppima, vaid otsis tööd, et pere ülal pidada. Esimesel võimalusel ta siiski jätkas oma õpinguid, sest hariduse omandamine on Talise meelest üks olulisi prioriteete.
Talis on osanud oma elu nii korraldada, et kõigil tema peres on hea olla. Eriti hämmastav on tema mõistev suhtumine oma abikaasa tegemistesse, et tema laste ema saaks oma unistusi teostada. Selles osas väärib Talis eraldi esile toomist ja tunnustamist.
Mäe tõi esile Talis Gildeni suure rolli taustajõuna. Tema sõnul on endiselt väga tavaline see, et meestel on veidi lihtsam ühiskonnas end teostada, sest laste, kodu ja perega tegelemine on kuidagi loomulikult naiste pärusmaaks kantud. Seepärast hakkab Gildenite pere juures eriti hästi silma just see, kuidas mees laseb nii pühendunult oma abikaasal särada ja ennast teostada. Talise abikaasa Riina on saanud esimese lapse kõrvalt lõpetada Tallinna Ülikoolis klassiõpetaja magistriõpingud ning Tartu Ülikoolis geograafiaõpetaja ümberõppe täiendkoolituse, teise lapse kõrvalt alustas õpinguid Viljandi Kultuuriakadeemias huvijuhi erialal, kolmanda lapse kõrvalt lõpetas Rahvakultuuri Keskuse juures tantsujuhtide koolituse.
Rahvatantsuga tegelemine on Talise abikaasa suur kirg. Talis mõistab seda suurepäraselt ja teeb kõik selleks, et tema naine saaks ennast selles teostada. Juhendades koolis tantsuringe, osaledes tantsupidudel ja korraldades huvijuhina üritusi terves kogukonnas tähendab väga suures osas kodust eemal olemist. See kõik poleks võimalik, kui poleks nii toetavat abikaasat.
Nähes, kui suured plaanid on ta abikaasal seoses rahvakultuuri arendamisega kogukonnas, otsustas Talis ulatada oma abikäe MTÜ Tantsutuba rajamisse. Koos abikaasaga hakkasid nad 2018. a looma Kullamaale pärimuskultuuri keskust. Eelkõige on see Talise abikaasa suur südamesoov ja unistus, aga Mõe sõnul on nii liigutav näha, kui innustunult Talis toetab selle unistuse elluviimist. Tantsutoa tarbeks ostetud vana laguneva maja juures on Talis ära teinud kõik rasked füüsilist mehejõudu vajavad tööd. Talis osaleb aktiivselt ka selle tantsutoa sisulise poole üles ehitamisel.
Talis pole unustanud ka ennast. Lapsepõlveaegsete sõpradega tiirutab Talis igal suvel vähemalt korra mööda Eestimaad, avastades uusi paiku. Tehnika, autod ja sõbrad ongi temale olulised märksõnad, kui teemaks tuleb vaba aeg. Talis ei suitseta ega tarbi alkoholi, mis pole just väga tavaline noorte puhul. Ta armastab korda, täpsust ja kokkulepetest kinni pidamist. Selline ellusuhtumine distsiplineerib ka teisi, kes Talisega kokku puutuvad. Iseenesestmõistetavaks peab Talis nii enda kui abikaasa vanemate abistamist. Kõrvalt vaadates on näha, et neid inimesi, kes aeg-ajalt Talise abi vajavad, on kordades rohkem kui ainult pereliikmed. Aga eelkõige on ta loomulikult suur tugipost ja taustajõud oma perele.
Läänemaa aasta isa 2020 tunnustatakse 14. jaanuaril toimuval tunnustusüritusel.
Ege Tatarmäe
Sihtasutus Läänemaa