Lääne Elu ajakirjanik Kaire Reiljan kirjutas Haapsalust raamatu, mis jutustab lugusid kuurortlinna ajaloost, vaatamisväärsustest, kuulsatest inimestest ja erakordsetest juhtumistest.
“See raamat viib lugeja Haapsallu – linna, mis oli ligi 300 aastat piiskopiriigi pealinn ja on viimase 200 aasta jooksul kogunud kuulsust suvituslinnana,” kirjutab Reiljan.
Kirjastuse Pegases välja antud 159-leheküljene kõvaköiteline teos on nagu jalutuskäik linnas koos Kaire Reiljaniga, kes on reporteritöö kõrvalt olnud ligi 30 aastat ka giid. Raamat kannabki nime “Jalutajana vanas Haapsalus”.
Alustuseks saab teosest teada muidugi linna algusajaloost, sest kui linna lugu ulatub rohkem kui 700 aasta taha, siis on mida meenutada. Piiskopilinnus, toomkirik, ristimiskabel, Krahviaed, De la Gardie loss, sekka Valge Daam, Ants Laikmaa, Armeenia emake Büll, ja niimoodi huvitavate lugude saatel läbi kogu linna. Kõik olulisemad paigad, hooned ja inimesed on raamatus esindatud ning vürtsikate detailidega kirjeldatud.
Raamatus on ohtralt ajaloolisi illustratsioone ja fotosid, aga ka värskeid fotosid nüüdisajast.
Kellele see raamat on? Haapsalu elanikud teavad (ilmselt peaaegu kõiki) neid paiku, millest Reiljan raamatus räägib, aga vaevalt, et neid saatvad lood ja legendid kõigile tuntud on. Seega – haapsallane võiks selle riiulisse ja mällu osta küll.
Kindlasti sobib raamat kingituseks mujalt Eestist tulnud sugulasele-sõbrale ja juhatada ta niimoodi selle raamatu saatel või lugemise järel linna peale kondama. Vaadata on palju huvitavam, kui tead, mida näed.
Üks raamatuvirn võiks nüüd tekkida ka linnapea töölauanurgale, et sealt oleks seda teost kinkimiseks hea võtta, kui mõni tähtis nina end meeri ukse vahelt sisse poetab.
Ja varsti võiks selle tõlkida mõnda teise keelde, et turismiinfokeskuse mujalt riikidest tulnud külalised saaks kaanelt lugedes öelda: “Ahhaa, Kaire Reiljan on Haapsalust raamatu kirjutanud – andke mulle ka üks!”.
Raamatu toimetas Eva Saul, kujundas Külli Tõnisson.