Džäss ei pruugi sobida igale maitsele, aga niisugusel moel esitatav džässmuusika võiks haarata väga laia intelligentset muusikat armastavat publikut. 17.-18. juulil on Haapsalu piiskopilinnuse õuealal peetaval TAFF:festil koos mitme žanri tippmuusikud – sellest tõotab tulla tänavune Eesti üks erilisim muusikafestival.
Millal te viimati käisite vabaõhufestivalil? Ju eelmisel suvel. Kes teab, millal järgmisele minna saab, sest paljud selleks suveks planeeritud suured muusikafestivalid jäävad ära. TAFF:fest aga tuleb. Esimest korda ja kohe väga heade esinejatega.
Kui algselt kavandati festivali asukohaks Haapsalu kultuurikeskus, siis tervisekriisi järel liikus see piiskopilinnusesse. Ruumi on seal avaralt ja džäss sobib sinna hästi.
Kuigi džässfestivali peetakse Haapsalus esimest korda, annavad kultuurikeskuses aasta jooksul toimuvad džässkontserdid kokkupanduna lausa paari mitmepäevase festivali mõõdu välja. Nüüd on siis lõpuks ka see päris festival tulemas ja väärt esinejad kahe päeva jooksul ühel laval.
TAFF:festi kunstiline juht on legendaarne saksofonist Raivo Tafenau. Tal on visioon, kuidas ühendada erinevaid muusikastiile, säilitades seejuures jazzmuusikale omane vabadus. Selle festivali märksõnaks võiksi olla crossover, sest kavas on kontserte, kus kohtuvad jazzmuusikutest koosnev ansambel ja mõnest teisest muusikažanrist tuntud tegija.
Näiteks kontserdil Rap’n’Jazz ühineb jazzmuusikutega räppar Reket, kontserdil Rock’n’Jazz aga muidu rokilavadel ilma tegev Hendrik Sal-Saller.
Charlie Parkeri 100. sünniaastapäeva tähistamiseks valmib spetsiaalne kava saksofonist Aleksander Paali eestvedamisel. Kahe päeva jooksul jõuab publiku ette nii noori kui ka juba rohkelt tunnustatud tipptegijaid, näiteks Anna Kaneelina, Siim Aimla Funk Band, ansambel Titoks, Ramuel Tafenau Kvintett ja mitmed teised. Samuti saab kuulda Haapsalu Big Bandi. Programm on mitmekesine ja kaasahaarav ning nii mõnigi kava sünnib spetsiaalselt festivali jaoks.
RAP’N’JAZZ
Reket & Tafenau
Reket on üks omanäolisemaid siinse räpižanri esindajaid. Ta on igikestvalt leidlik oma sõnakasutuses, usaldades kuulajale isklikumat laadi rännakuid mehekskasvamisest ja meheksolemisest siin ja praegu. Ta on müstiline, olles samas rabavalt maine. Ta on romantiline, ent mitte talumatult magus. Nii kriitikud kui ka publik on tema suhtes meelestatud sarnaselt – super-jaa, meeldib!
TAFF:fest toob kuulajateni Reketi stiilipuhta loomingu, seekord esimest korda live jazzbandiga. Raivo Tafenau on omanimelises jazziklubis miksinud eri muusikažanre ka varem, ja nüüd on aeg küps, et festivalipubliku silme all saaksid teineteisele käppa lüüa räpp ja jazz.
“Reket on äärmiselt intelligentne ning tema sõnaseadmine teeb kadedaks; sellepärast tahakski koos midagi teha, et üksteiselt õppida – spetsiaalselt selleks festivaliks sündiva kavaga,” ütles Raivo Tafenau.
ALTERNATIIV

Anna Kaneelina
Anna Kaneelina pälvis Eesti Muusikaauhinnad 2020 galal neli auhinda: aasta naisartist, aasta album, aasta alternatiiv/indie album, aasta debüütalbum.
Anna Kaneelina muusika on salapärane ja kuulaja fantaasiat innustav. Tema häält on kirjeldatud kui hüüdja häält kõrbes, milles peitub habras jõud. Teda huvitab naise sisemaailm ja ta looming toetub paljuski isiklikele kogemustele. Eri emotsioonide kooslus muudab muusika ühtaegu verivärskeks, kuid samas küpseks.
Anna Kaneelina on urbanistlik maag, kes ei karda jagada oma sisemaailma – võluvat oma haavatavuses ja ebamaises metsikuses. See on eeterlik pop toksiliste efektidega — muusika, mis paneb end elusana tundma.
- Erki Pärnoja – kitarr
- Joel Remmel – klaver
- Peedu Kass – bass
- Ahto Abner – trummid
ROCK’N’JAZZ

Hendrik Sal-Saller & Raivo Tafenau Band
On üsna tõenäoline, et iga eestlane teab mõnda ansambli Smilers lugu peast. Lugematud lavakilomeetrid, pühendumine ja auga väljateenitud muusikaauhinnad on Smilersist teinud väga eredalt särava tähe Eesti muusikataevas.
Ükski rokkbänd ei löö läbi tugeva front-man´ita. Hendrik Sal-Saller seda kahtlemata on. Tema suitsune tämber ja isikupärane laulumaneer jäävad meelde esimesest kuulamisest peale. Lisaks Smilersile kirjutab Sal-Saller lugusid ka teistele Eesti popartistidele, kelle seas on Mikk Mäe, Shanon, Gerli Padar, Eda-Ines Etti, Supernova jpt. Kokku on aastate jooksul kogunenud juba üle paarisaja pala.
Rock’n’Jazz kontserdiga lööme kõik kaardid segamini – Sal-Salleri seljataguse kindlustavad džässmuusikud ja uue kuue saavad nii mõnedki rokiklassikasse kuuluvad teosed kui ka tuntud hitid Sal-Salleri sulest.
- HENDRIK SAL-SALLER – vokaal, kitarr
- ERKO LAURIMAA – kitarr
- RAIVO TAFENAU – saksofon
- JOEL REMMEL – klaver
- PEEDU KASS – bass
- KASPAR KALLUSTE – trummid
FUNK’N’JAZZ
Siim Aimla Funk Band
Funk on Siim Aimla soontes tuksunud juba pikka, pikka aega. Õigupoolest see osa funkist, mida esindavad James Brown, Michael ja Randy Brecker ning Nils Landgren. Mõte moodustada oma funk-kollektiiv oli vaikselt südamesopis juba ammu, kuid asi sai teoks tänu Siim Aimla tütre Aino tungivale nõudmisele aastal 2017.
Nüüd, paar aastat hiljem on ansambli koosseis formeerunud ja paika loksunud ning valmimas on ka esimene plaat. Ansambli muusika on saanud mõjutusi mitmelt poolt, eelkõige aga Nils Landgrenist ja Michael Breckerist.
- SIIM AIMLA – saksofon
- JASON HUNTER – trompet
- STEN VALDMAA – tromboon
- KRISTI RAIAS – vokaal
- PAUL DANIEL – kitarr
- ARTIS BORIS – klahvpillid
- ROLAND JAIRUS – bass
- KARL-JUHAN LAANESAAR – löökpillid
JAZZ’N’JAZZ
Charlie Parker 100
Charlie Parkeri panust jazzmuusika arengusse on võimatu ülehinnata. Ta elas ainult 35-aastaseks, kuid suutis jätta võimsa jälje maailma jazzitraditsiooni. Koos Dizzy Gillespiega loodud bebop-stiil sai 1940.-1950. aastatel kuulsaks ning on kõikide jazzikoolide kohustuslikus õppeprogrammis siiani. Tema teoseid mängitakse üle maailma, keerukas ja tehniline helikeel on väljakutseks kõikidel jam-sessionitel. Ilma Charlie Parkerita, keda on kutsutud oma panuse pärast ka jazzimaailma Mozartiks, ei kõlaks jazz ega blues kindlasti samamoodi kui oleme tänapäeval harjunud.
Aleksander Paal on saksofonist, kes on süvitsi uurinud Charlie Parkeri helikeelt ning koos kvartetiga antakse stiilne ja võimas kontsert saksofonigeeniuse pärandi tähistamiseks. Aegumatu bebop ja väärikad muusikud.
GYPSY’N’JAZZ

Titoks
Virtuoosne, särav, tähelepanu püüdev ja meeletult tehniline, ent samas kõrvale mahe Titoksi helikeel on miski, mis on Eestisse jõudnud alles viimasel sajandil. Kollektiivi muusika viib kuulaja ajamasinas rännakule, kus avastatakse unustatud nostalgilisi meloodiaid, energiast pakatavaid swingi rütme ja suitsuse salongimuusika sumedat atmosfääri.
Trio on oma muusika aluseks võtnud gypsy-džässi stiili, mida iseloomustab kitarri tugev rütmiline saade “la pompe”, mille sarnast teistes muusikažanrites ei ole. Tänu sellele tehnikale on võimalik kitarriga täita trummi ja saateinstrumendi funktsiooni üheaegselt. Haruldaseks teeb stiili ka see, et kasutusel on ainult keelpillid – viiul, kitarr ja kontrabass.
Titoks sai oma alguse Tartust, kus kohtusid viiuldaja Kristjan Rudanovski ja kitarrist Jaanis Kill. Algselt mängisid nad kahekesi erinevates restoranides ja lokaalides ning korraldasid väiksemaid kontserte Rudanovski & Kill nime all.
Kuna paljud esinemised vajasid taustamuusikat ja mängima pidi pikalt, jäi duol palju ruumi katsetusteks ja eksperimentideks – mängiti tuntumaid džässi standardeid, bluesi ja ka Eesti muusikat, kuni leiti juhuslikult nende instrumentide jaoks kõige kõnetavam stiil gypsy-džäss.
Mõned aastad hiljem loodi ühe esinemise jaoks suurem koosseis (praeguseks nime all Les Estrellas), kus kohtusid Kristjan ja Jaanis kontrabassimängija Robert Nõmmanniga. Pausi ajal hakkasid nad kolmekesi jämmima ja avastasid, et kontrabass on just see, mis nende muusikast puudu on.
Tänu kontrabassile tekkis kitarrile oluliselt rohkem soleerimisruumi ning võimalikuks said ka põnevad mitmehäälsused. Lisaks sellele laienes suurel määral ka koosseisu repertuaarivalik – nüüd esitatakse ka palasid, kus esirollis on kitarr või kontrabass. Titoksi esimene kontsert oli aastal 2016 IDeejazz Festivalil.
- KRISTJAN RUDANOVSKI – viiul
- JAANIS KILL – kitarr
- ROBERT NÕMMANN – kontrabass
MODERN JAZZ
Ramuel Tafenau Kvintett
Ramuel Tafenau on üks noorema generatsiooni säravamaid trummareid, kes on koostööd teinud mitmete kodumaiste pop- ja jazzmuusikutega (sh Joel Remmel Trio, Kalle Pilli Quintet, Paul Daniel, Hedvig Hanson, Kristjan Järvi, Erki Pärnoja, Sander Mölder, Raivo Tafenau, Liisi Koikson, Ott Lepland, Birgit Sarrap jt.).
Mitmed erin koosseisud ja projektid on viinud teda lavalaudadele üle Eesti, samuti mitmetele festivalidele ja tuurikontsertidele Soomes, Rootsis, Venemaal, Saksamaal ning Horvaatias. Lõpetanud Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse ja helidisaini ning Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli Toomas Rulli käe all, täiendab ta ennast hetkel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppes jazzmuusika trummide erialal ning tegeleb aktiivselt omaloomingu kirjutamisega. Detsembris 2015 pälvis ta Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fondi poolt välja antud Uno Naissoo nimelise stipendiumi.
Eelmise kümnendi viimasel kuul ilmunud debüütalbumilt “Gather Around” leiab kaheksa Ramueli enda kirjutatud ja produtseeritud instrumentaalpala, mille juured ulatuvad tema varajasse nooruspõlve, mil ta lisaks klaveri- ja trummiõpingutele alustas üha aktiivsemalt ka omaloomingu kirjutamisega.
Kontserdil kuuleb lugusid Ramuel Tafenau debüütalbumilt ning sekka ka palu, mis plaadile ei jõudnud.
Autor ise peab enda tugevamateks loomingulisteks mõjutusteks Pat Metheny Groupi suurepärast kõla ja koosmängu, Janek Gwizdala atmosfäärilikku helidemaailma ning Antonio Sanchez’i tipptehnilist trummimängu. Kontserdil astuvad lavale tema head sõbrad ja muusikud Joel-Rasmus Remmel klahvpillidel, Mihkel Mälgand bassil, Kalle Pilli kitarridel ning Allan Järve flugelhornil.
DISCO’N’JAZZ
Sofia Rubina
Mitmekülgselt andekas ja särav vokalist Sofia Rubina on oma žanripiire ületava leidlikkusega end tuttavaks laulnud enamikele eesti jazzmuusika austajatele. Tema ampluaast võib leida puhast jazziklassikat, aga ka mõjutusi soul- ja gospelmuusikast, samuti on ta kirglik klubimuusika ja funky austaja.
Rubina on esinenud paljudel tuntud jazzfestivalidel üle terve maailma ning teinud koostööd mainekate vene, läti, leedu ja ameerika muusikutega. 2009. aastal pälvis ta Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare poolt väljaantava Noore Jazzitalendi preemia ja tunnustusi on järgnenud ridamisi.
Sofia Rubinalt on ilmunud viis heliplaati, millest eelviimane “In The Land Of OO BLA DEE” pälvis Eesti Muusikaauhindadel 2016. aastal aasta jazzalbumi tiitli. 2019. aastal ilmunud albumit “Where It Begins” on saatnud nii fännide kui kriitikute heakskiit.
Sel korral võtab Sofia Rubina koos bändiga ette diskomuusika, seda loomulikult kelmikas jazzivõtmes.
BIG BAND
Haapsalu Bigband
Haapsalu Big Bandi alustas tegevust 2001. aastal ning esimene avalik ülesastumine oli Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud vastuvõtul 23. veebruaril 2001. Ka esimene suvi sai tegude rohke – tehti välisreis Soome, anti mitmeid kontserte Haapsalu kuursaalis ja võeti osa Augustibluusist.
Järgnevatel aastatel on Haapsalu Big Band andnud hulgaliselt kontserte ning osalenud festivalidel nii Eestis kui ka välisriikides. Olulisel kohal on kollektiivi jaoks just jazzmuusika esitamine. See meeldib nii mängijatele endile kui ka kuulajatele.
Haapsalu Big Bandi on algusest kuni tänase päevani juhtinud dirigent Aarne Õunapuu.
Piletihinnad:
- Päevapilet 27€
- Pass 43€
Vaata festivali kohta ja osta pilet siit!