Seoses pensionireformiga on alates 2021. aastast igal inimesel võimalik ise oma pensionisamba eest hoolt kanda ja isiklikku pensioniraha investeerida. Hiljuti läbiviidud Luminori Eesti pensioniuuringust selgub, et ligi kolmandik inimestest plaanib tulevikus II pensionisamba raha ise investeerima hakata, paigutades selle investeerimiskontole, kinnisvarasse või mujale. Inimesed, kes ei ole investeerimisega varasemalt kokku puutunud, raha pensionisambast välja võtta ei plaani, samas kui enamik neist, kes investeerimisega juba tegelevad, plaanivad ka II sambasse kogutud raha ise investeerima hakata.
REKLAAMTEKST
Iseseisev pensioniraha investeerimine ei ole iseenesest midagi kontimurdvat, kuid nõuab veidi eeltööd ja läbimõtlemist. Ka täna II sambas olev raha on tegelikult paigutatud fondidesse, kuid teenib suhteliselt madalat tootlust. Seega peaks ise investeerides vähemasti teoreetiliselt olema võimalik raha kasvatada efektiivsemalt või vähemalt samas mahus nagu tänased fondid seda teinud on. Millised on aga peamised võimalused, kuhu tänasest II pensionisambast laekuv raha paigutada?
Investeerimisfondid
Väga sageli soovitatakse investeerimist alustada investeerimisfondidest. Siin on oma kindel põhjus – investeerimisfond on paljudest varadest koosnev kogum, mida juhib fondivalitseja. Nii ei pea sa ise üksikaktsiate ja võlakirjade ostmisega tegelema, vaid see tehakse ära sinu eest.
Fondi investeerimine toimub läbi fondi osakute ostmise. Seejuures ei eeldata investorilt laialdasi teadmisi valdkonnast ega eelnevat kogemust. Fondi juhtimisega tegeleb fondivalitseja, kes haldab varasid ja otsustab, millistesse aktsiatesse ja võlakirjadesse investeerida.
Investeerimisfonde peetakse üldjuhul üsnagi turvaliseks investeerimistooteks, sest risk on hajutatud paljude erinevate aktsiate/võlakirjade vahel. Samas on ka nendest tulu teenimise võimalus selle võrra madalam, seda eriti juhul, kui investeerida soovitakse lühiajaliselt. Investeerimisfonde on erinevaid, mõned neist on kõrgema riskiga kui teised, seepärast tasub enne fondi valimist kindlasti uurida, milline on olnud konkreetse fondi varasem tootlus.
Aktsiad
Aktsiatest on võimalik teenida tulu kahel viisil – nendega ostu-müügitehinguid tehes ning aktsiate pealt jagatavatelt dividendidelt teenides. Üks võimalik strateegia aktsiatesse investeerimisel on suunata oma raha parimatesse aktsiatesse, mis on läbi aegade pakkunud kõige suuremat stabiilsust ja tulusust. Variant on ka läheneda valdkonnapõhiselt ehk investeerida valdkondadesse ja ettevõtetesse, kelle tegevusala on tuleviku mõttes perspektiivikas. Näiteks biotehnoloogia ja tehnoloogia tervikuna on valdkonnad, milles nähakse tulevikus suurt potentsiaali.
Üksikaktsiatesse investeerimist võib alustada ka Eesti turult. Esiteks on lihtsam siinsete ettevõtete käekäigul silma peal hoida, teiseks jäävad ära valuutariskid.
Üldiselt nõuab üksikaktsiatesse investeerimine põhjalikumaid eelteadmisi kui investeerimisfondide kaudu investeerimine. Lisaks pead sa pidevalt hoidma silma peal, kuidas ettevõttel läheb, kelle aktsiatesse sa investeerisid. Et dividendide tulu oleks võimalikult suur, tuleb enne aktsiate ostmist uurida, millised on ettevõtte varasemad finantstulemused ja kui palju on ettevõte oma aktsionäridele aastate lõikes dividende maksnud. Rahvusvaheliste ettevõtete aktsiaid ostes tuleb kindlasti arvesse võtta ka makromajanduslikke aspekte.
Nii investeerimisfondide kui aktsiate ostmiseks tuleb sul esmalt avada väärtpaberikonto. See on konto, mis annab sulle õiguse väärtpaberitehinguid teha ja kus hoiustatakse sinu poolt ostetud väärtpabereid.
Lisaks on soovituslik avada investeerimiskonto, mis on sisuliselt nagu tavaline pangakonto, kuid millel hoitavat raha kasutatakse ainult investeerimiseks. Kasulik on hoida investeerimiskonto selgelt lahus ülejäänud arveldustest, seda põhjusel, et kui tavakontot investeerimiseks kasutades tekib tulumaksukohustus iga kord, kui sa mõnelt investeeringult tulu teenid, siis investeerimiskontole laekuv tulu võimaldab maksustamist edasi lükata – maksukohustus tekib alles siis, kui investeerimiskontolt raha välja võetakse.
Lisaks investeerimisfondidele ja aktsiatele on võimalik kaubelda ka valuutade, toorainete nagu hõbeda, kulla ja naftaga, CFD-de ehk hinnavahelepingute ja ETF-ide ehk börsil kaubeldavate fondidega. Et pensioniraha investeerimiseks valmistuda, on just praegu sobiv aeg osaleda mõnel investeerimisteemalisel koolitusel ja alustada endale asjade selgeks tegemist. Sest uskuge või ei – 2021. jaanuar, mil tekib esimene võimalus pensioniraha väljavõtmiseks, jõuab kätte oluliselt kiiremini kui me võiksime arvata.