Sel nädalavahetusel, 6.–7. augustil toimuvad Haapsalu-Noarootsi esimesed merepäevad, mille raames leiab aset suur avaveeujumise ja mereaerutamise võistlus, mis toob kohale lisaks harrastajatele ka oma ala tipptegijad.
Merepäevad algavad reede õhtul ansambli Väliharf kontserdiga Österby sadamakohvikus. Laupäeval toimub terve rida kultuurilisi ja meelelahutuslikke sündmusi Rannarootsi muuseumis ja teisel pool lahte Österby sadamas.
Samal päeval on kõik huvilised oodatud kaasa elama avaveeujumise ja mereaerutamise võistlusele. Nii ujujatele kui ka mereaerutajatele antakse start Haapsalust – ujujad võtavad kursi üle Haapsalu Tagalahe Österby sadamasse, mereaerutamise distants viib aerutajad ümber Hobulaiu.
Mõtet Haapsalu-Noarootsi ühistest merepäevadest olid Noarootsi osavallavanem Aivo Hirmo ja Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm veeretanud juba mõnda aega. Eelmise aasta 28. augustil lisas puuduva ideekillu avavee ujumisega tegelev Aleks Kivinuk, kes on oma vanavanemate kaudu tihedalt seotud Elbiku külaga Läänemaal.
„Olin just käinud Pärnus Kahe Silla ujumisretkel. Pärast seda tuligi mõte, et meil Läänemaal on ju merd küll, aga avavee ujumise võistlusi pole – miks ei võiks seda ka siin teha?“ meenutas Kivinuk.
Kivinuk läkitas oma mõtte e-kirja teel Haapsalu linnapeale Urmas Suklesele ja Noarootsi osavallavanemale Aivo Hirmole.
„Mõlemalt tuli positiivne vastus loetud minutitega – ma pole mitte kunagi avalikust sektorist mõnele kirjale nii kiiret vastust saanud! See oli minu jaoks väga meeldivalt hämmastav, et niivõrd kiiresti reageeriti,“ rääkis Kivinuk.
„Me meeleldi haakusime selle mõttega. Kuna nii Noarootsi kui ka Haapsalu asuvad mere ääres, on sellise ürituse korraldamine väga teretulnud. Aleks Kivinuki ettepanek andis mõttele, mida me Ülo Kalmuga oleme juba mõnda aega veeretanud, selle puuduva ideekillu juurde ja siis hakkasid asjad jooksma,“ rääkis Hirmo.
Haapsalu linnapea Urmas Suklese jaoks oli ideel kohe selline jume, et üritus võiks saada püsiva koha suveürituste kalendris.
„Haapsalu on merelinn ja Noarootsi on valmis saanud ilusa sadama. Selline tore üritus toob merelinna ja sadama inimestele veelgi lähemale, nii et vägagi omal kohal ettevõtmine!“ ütles Sukles.
Kivinuki sõnu on tähtede seis Haapsalu-Noarootsi merepäevade korraldamise jooksul olnud väga soosiv.
Nii Haapsalu linn kui ka Noarootsi osavald panid üritusele õla alla.
Ürituse korraldamise mõttest võttis kinni Meisterujumise U-klubi, mille juhatuse liikme Kristiina Arusoo juhtimisel läks ka ürituse jõudmine Eesti ujumisliidu 2021. aasta võistluskalendrisse libedalt.
„Avaveeujumiste võistlused on enamasti Lõuna-Eesti kesksed ja toimuvad järvedes, kuna Eesti kliimas on see kindlam variant. Põhjarannikul on selliseid asju üsna riskantne korraldada, aga Haapsalu Tagalaht sobib selleks suurepäraselt – vesi on seal pea alati soe,“ selgitas Arusoo.
Nüüd loodab ta, et Haapsalu-Noarootsi võistlusest võiks Väikese Väina avaveeujumise kõrval saada uus iga-aastane spordisündmus.
Esimesel ühisel töökoosolekul sündis uus idee – kaasata üritusele ka aerutajad. Kivinuk esitles ideed Linnamäel suvekodu pidavale Urmas Varmile, kes on Pirita Aerutamisklubi auliige.
„Võtsime selle ettepaneku rõõmuga vastu. See tundus huvitav, sest meil üks meremaraton küll on – Eesti meistrivõistlused, aga suve keskele sobib üks mereaerutamine veel väga hästi,“ ütles Varm.
Sel aastal satub küll mitu aerutamise üritust ühele kuupäevale, mis hajutab veidi osavõtjaid, kuid aerusportlasi jagub sellegipoolest nii ühele, teisele kui ka kolmandale võistlusele.
„Järgmistel aastatel saab juba kindlasti võistluskalendrit paremini sobitada. Kuna aerutamise meremaratone väga ei korraldata, siis oleks mereaerutajatele väga meelepärane, kui Haapsalu-Noarootsi merepäevadest saaks uus traditsioon,“ ütles Varm.
Hirmo lisas, et tal on väga hea meel, et selline üritus Noarootsi osavalla ja Haapsalu linna ning avaveeujujate ja aerutajate kui ka kaitseliidu, mereväe ja päästeameti koostöös teoks saab.
„Ootame kõiki sellele üsna ainulaadsele üritusele kaasa elama!“ kutsus Hirmo.
Lisaks sportlastele kaasa elamisele ootab üritusele tulijaid rikkalik meelelahutus- ja kultuuriprogramm: rannarahva laat ja Vanasadama turg, Viljandi Laste- ja Noorteteater REKY etendus “Kunksmoor ja Kapten Trumm” ja laste võistuujumine.
Grand Holm Marina sadamasse toob merevägi oma eelmisel aastal Saaremaal valminud väekaitsekaatri Roland, mis on nimetatud taasiseseisvunud Eesti esimese mereväe ülema Roland Leiti auks ja mille sõpruslinnaks on Haapsalu. Algselt plaaniti ka aluse külastust Österbysse, kuid paraku oma süvise tõttu ei saa ta sadamasse siseneda. Mereväe esindatus on Österbys siiski olemas – kohale tuleb mereväe tegevust tutvustav välitelk nagu ka Kaitseliidu Lääne maleval. Head tuju teevad ansambel Väliharf, Tarvo Valm ja Vanaviisi.
Korraldajad: Rannarootsi muuseum, Noarootsi osavald, Haapsalu linn, SA Läänemaa, Pirita aerutamisklubi, U-klubi.
Sündmuste kava
Haapsalu
Laupäev, 7. august
11:00-14:00 Vanasadama turg ja vabaõhukohvik Rannarootsi Muuseumis
Avatud on vabaõhukohvik: suitsutatud kala, pannkoogid. Saab soolast ja magusat.
Müügil keraamika, heegeldatud käsitöö ja mänguasjad, vaibad, loodustooted jpm. Värske mesi, pärimusleib, talukraam, käsitöökali, kodused hoidised, aiasaadused, kohapeal valmistatud suitsuliha. Laias valikus taimi: püsikud kiviktaimlasse ja lillepeenrasse, ilupõõsad, ilupuud, okaspuud jpm. Õnneloos.
11:00-15:00 Politsei ja Piirivalveameti ning Mereväe kaatrid Grand Holm Marina sadamas
Merevägi toob Haapsallu aluse Roland, millega huvilised saavad tutvuda. Roland valmis 2020. aastal ning aluse sõpruslinnaks on Haapsalu.
13:00 Avaveeujumise võistlus. Grand Holm Marina sadamast Österby sadamasse.
13:30 Mereaerutamise võistlus. Start Grand Holm Marina sadamast, distants ca 15km.
15:00 Viljandi Laste- ja Noorteteater REKY “Kunksmoor ja Kapten Trumm” etendus (tasuline) Rannarootsi Muuseumis
17:00 Vabaõhukontsert. Esinevad kohalikud muusikud Indrek Kalda (laul, kitarr) ja Marek Lamp (cajon, kitarr). Aastate jooksul on sündinud Indrekul umbes sadakond laulu ja valik neist lauludest kõlab merepäevade õhtukontserdil. Kontsert on piletita, kuid kontserdil on võimalus annetada muuseumi rajatava merekeskuse toetuseks. Avatud on kohvik. Rannarootsi Muuseumi õuel
Österby sadam
Reede, 6. august
19:00 – 23:30 Ansambel Väliharf Österby Sadamakohvikus
Laupäev, 7. august
13 –16:30 RANNARAHVA LAAT – kohalik käsitöö, suveniirid, vanavara, sepised, kohalik mahetoodang, suitsukala, kalatooted.
Kohal on ka Kaitseliit ja Merevägi enda tegevusi tutvustamas.
14:30 Ujumisvõistlus lastele
15:30 – 15:50 Ujumisvõistluse kokkuvõte ja autasustamine
16:00 – 17:30 Kultuuriprogramm ja aerutamisvõistluse kokkuvõte ning autasustamine
Akustiline kontsert – Tarvo Valm kantri, folgi, rocki ja bluesi radadel
Nõmme kultuurikeskuse segarühm „Känd ja Käbid“
18:00 Ansambel Vanaviisi
22:00 Haapsalu-Noarootsi merepäevade 2021 ametlik lõpetamine
Ilutulestik mõlemal kaldal.