Valimised pole enam kaugel. Veidi enam kui 4 kuu pärast on kõigil vähemalt 16-aastastel Haapsalu kodanikel võimalik näidata oma meelsust ning valida endale uued esindajad Haapsalu Linnavolikogu 9. koosseisu. Kõige aktiivsem enesenäitamise periood seisab alles ees, mil erakonnad ja valimisliidud asuvad oma programme tutvustama ning inimeste tähelepanu saama lubadustega järgmiseks neljaks aastaks.
See kõik on n-ö tavaline osa poliitikast. Mis teeb selle aasta valimised minu jaoks huvitavaks, on asjaolu, et liigselt võimust kinni hoidvad inimesed – ma kutsun seda Putini-kompleksiks – on aru saanud, et kõik ei pruugi minna nii kergekäeliselt kui ehk loodeti. Kolm linnapeakandidaati on praeguseks teada ning ilmselt on neid veel täiendavalt lisandumas. Olles ise sellesse võitlusesse esimest korda ja koheselt suurte ambitsioonidega sisenemas, sooviks ma sulle, hea lugeja, anda mõtlemisainet.
20 aastat Haapsalu linna juhtinud emeriitlinnapea on kindel, et võit tuleb taaskord koduõuele. Sellega seonduvalt on valimisliidul Hari võrdlemisi pikk pink, kellest keegi ei julge ega taha lahkuda või pinki vahetada. Arusaadavalt – on ju soe koht olemas kui taaskord hea tulemus tehakse või veel hullem – on hirm, et lastakse linnasüsteemidest lahti kui juletakse linnapea vastu kandideerida.
Sellele lisaks on Keskerakond nüüdseks harjunud volikogu esimehe ja aselinnapeade portfellidega. Enda jalgealust pole strateegiliselt mõtet kõikuma lüüa. Seega võib eeldada, et nende soov pole linnapea positsiooni endale võtta, vaid tagada Suklese püsimine ning kindlustada endale aselinnapea kohad. Järgmised 4 aasta mureta – sõpruskond jälle juhtpositsioonidel.
Leian, et nii see ei peaks minema. Olen mitmeid aastaid riiklikes otsustusprotsessides, aidates ka Eesti2035 strateegialoomisele kaasa, toonud välja vajalikust kehtestada rangemad piirangud juhtivatele positsioonidele. Kõikidele avaliku sektori juhtfiguuridele maksimum 5-aastased lepingud, mille järgselt tuleb uuesti kandideerida ning omavalitsuste juhtidele maksimum kaks järjestikust valitsemismandaati. Miks? Värskus, uued mõtted, teised vaatenurgad, võimalus rohkematel inimestel end teostada ja rakendada juhtivatel positsioonidel. Praegu oleme me üleriigiliselt olukorras, kus paljudes kohtades on võimul 90ndatel juhtima asunud inimesed. Kahjuks lisandub sellele ka mentaliteet justkui alla 30-aastane isik ei ole pädev midagi eest vedama.
Jään huviga ootama, mida seni vaiksena püsinud erakonnad lauale toovad. Valijal peab olema lai valik, leidmaks endale õige kandidaat oma häält esindama. Aeg on muutusteks! Kui toas läheb umbseks, teed sa ju akna lahti, et tuulutada. Teeme ka Haapsalu juhtorganites akna lahti, et asendada seisev õhk värskusega.