Kuigi suu- ja sõrataudi leviku risk on Eestis praegu väike, peavad siinsed loomapidajad rakendama kõiki bioturvalisuse meetmeid ning veenduma, et kõik, kes külastavad farmi teevad seda ohutult.
Slovakkias tuvastati suu- ja sõrataud Austria piiri lähedal ja Ungaris kahe varasema taudipunkti vahel olevates farmides. Kokku on Kesk-Euroopas tuvastatud üheksa taudikollet, kus on hukatud või hukatakse üle 14 000 veise.
Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna osakonnajuhataja Olev Kalda sõnul teevad nii Slovakkia kui ka Ungari tõsiseid jõupingutusi, et taudi levikule piir seada. „Mõlemad riigid on rakendanud rangeid meetmeid, mis kindlasti põhjustavad kohalikele elanikele meelehärmi. Siiski on kõik piirangud vajalikud selleks, et taud edasi ei leviks,“ selgitas Kalda.
Praegu on taudi leviku risk Eestisse väike, kuid valvsust ei tohi kaotada. „Kõigil loomapidajatel on kohustus vastavalt peetava looma liigile, pidamisviisile ja ka kohapealsetele oludele hinnata võimalikke taudi nakatumise riske ning kavandada ja rakendada meetmed ehk bioturvameetmed halvima vältimiseks. Oluline on piirata kõikidel võimalikel viisidel kõrvaliste isikute, loomade ja veovahendite ligipääsu farmi territooriumile. Selleks on kohane näiteks piirata farm taraga, loomade karjamaal viibimise ajal ülesse seada sildid, et inimesed neid ei toidaks ega paitaks,“ rõhutas Kalda.
Slovakkia teavitas 30. märtsil viiendast taudistunud farmist, kus peeti üle 3500 piimalehma. Puhangu levikus kahtlustatakse Ungari taudikoldega seotud inimest. Ungari teavitas 2. aprillil kahest taudistunud farmist, mis asuvad varasemate kollete vahel. Neis on kokku üle 3500 piimalehma. Levikus nähakse süüd ilmal, sest piirkonnas on olnud tormituul.
Põllumajandus- ja toiduamet jälgib aktiivselt Euroopas toimuvat ning kaardistab parimaid praktikaid. Lisaks oleme koondanud suu- ja sõrataudi kohta korduma kippuvad küsimused ning teinud praktilised videod loomapidajatele, veterinaaridele ja kõigile, kes võivad järelevalve käigus farmi sattuda.
Suu- ja sõrataudi alase infoga ning juhtumite kohta Euroopas saad tutvuda siit.
Eile aset leidnud Euroopa Komisjoni vastava komitee arutelul otsustati esialgu juba kehtivaid kaitsemeetmeid mitte muuta, piirangutsoonid jäid samuti samaks.