Taimed, aedviljad, marjad ja muud toiduained, mis vajavad kasvamiseks sooja ja niisket keskkonda, vajavad kasvuhoonet. Küll aga ainult kasvuhoone ostmisest ei piisa – ennekõike peaksid läbi mõtlema järgnevad punktid, mis aitavad Sul leida õige mudeli või mis aitavad Sul paigaldada seda korrektselt ja kiirelt.
REKLAAMTEKST
Kasvuhoone materjal
Kui oled valimas endale kasvuhoonet, siis tuleb kõigepealt mõelda kasvuhoone materjalile ja suurusele. Polükarbonaadist kasvuhoone on Eestis kõige levinum. Nimelt on sellest materjalist kasvuhoone klaasist lausa 200 korda tugevam, muutes seda tunduvalt löögikindlamaks kui klaas. Kõrge soojusisolatsioon ja ilmastikukindlus aitavad säilitada hoone sisest temperatuuri mistahes ilmastikutingimustes. Hea valguse läbilaskvus on üks olulisemaid faktoreid, mis taimekasvatust mõjutab. Kui Sul on plaan kasvatada taimi ja vilju hooajaliselt, peaksid hoopis valima kilekasvuhoone – selle kiire paigaldamine ja eemaldamine võimaldab igal vajalikul hetkel taimekasvatust alustada või lõpetada. See sobib hästi ka algajale, kes soovib alles aiandusega tegelema hakata või ei leia aega selle tihedaks hooldamiseks. Lisaks on selle eeliseks väiksemad suurused, mis annavad võimaluse taimekasvatuseks isegi väiksemates aedades. Klaas on kasvuhoonete puhul kõige soodsam valik, kuid see vajab ka suures koguses hooldamist ning ei ole oma kvaliteedi poolest taimede jaoks kõige mõistlikum.

Kasvuhoone asetus
Kasvuhoone vajab endale alla ühtlast pinda, kuhu ei ole olnud varem teist kasvuhoonet, taimi või muud, mis võiks kasvuhoone paigaldamist segada. Lisaks peaks selle koha ja lähima maja, puu, aia või muu eseme vahele jääma vähemalt 1,5 meetrit. Kuna kasvuhoones võib minna vaja ka elektrit, on oluline tagada, et vooluallikas oleks alati ligipääsetav. See aitab Sul ka mõista kui suurt kasvuhoonet Sul vaja läheb ning nii saad planeerida oma aias olevat ala nii nagu ise soovid.
Paigaldamise keerulisus
Erinevaid kasvuhooneid pakuvad erinevad tootjad, mistõttu vajavad erinevad mudelid paigaldamisel erinevat lähenemist. Kui Sul puudub kogemus kasvuhoone paigaldamisega, kuid tahaksid seda teha, siis ei tasu üleliia keerulist mudelit valida – vastasel juhul tuleb hoopis leida spetsialist, kes selle töö teeks tasu eest Sinu jaoks ära. Kui oled juba sobiva mudeli leidnud, siis tasub kindlasti paigaldamisel tutvuda kasutusjuhendiga. Kuigi võid arvata, et kui oled varem kasvuhoonet paigaldanud siis kehtib vana viis ka uuele, siis tegelikkuses nii ei ole. Tehnoloogia muudab paigaldamise meie jaoks aina rohkem mugavamaks ja kergemaks, mistõttu vajavad ka uuemad mudelid erinevat lähenemist. Seepärast tutvu esmalt hoonega kaasatulevate juhendmaterjalidega ning seejärel asu tööle. Kasutusjuhend aitab Sul ka mõista, kas äkki läheb tööde teostamisel ikkagi vaja spetsialisti abi.
Abikäte leidmine
Kasvuhoone paigaldamine võib võtta suures koguses Sinu aega, sest paraku on paigaldus suur töö. Kutsu kokku paar sõpra, pereliiget või naabrit, et jagada omavahel töid või olla üksteisele toeks. Näiteks väiksemad tööd nagu ukse- ja katuseluukide kokkupanemine, lintide kleepimine ja alumiiniumprofiilide panemine saab ära teha samal ajal kui abilised tegelevad teiste töödega. Kindlasti läheb sõbra abi vaja katuse paigaldamisel, sest katuse ühendusi tuleb hoida paigal, et paigaldada katuseharja tala. Lisaks kui tekib paigaldamisel mõttekohti, siis kaks pead on ikka kaks pead – üheskoos leiate kindlasti lahenduse.
Tööde planeerimine ja järjekord
Kui Sul ei ole paika pandud tööde järjekord või Sa ei ole tutvunud juhendmaterjalidega, siis võib paigaldamine muutuda segaseks ning nii võtab kogu töö rohkem aega ja mõtlemist. Paigaldamisel peaksid alustama alusraamist või kui seda ei ole, siis lihtsamatest töödest – uste- ja katuseluukide kokkupanemine, lintide teipimine polükarbonaatplaatidele, alusraami maasse kaevamine, segude valamine ja kivivundamendi paigaldamine. Viimane on kõige aeganõudev ning ka kõige tähtsam osa. Seejärel võib hakata paigaldama katust – katuse otsa tuleb panna kolmnurgad, nendele otsa katuseharja talad ning plaatimist vajab veel katus ja seinad. Seejärel tuleks kinnitada plaadid seintele ning viimasena tegeleda uste ja katuseluukidega.
Kasvuhoone paigaldamisel on oluline leida õige strateegia kasutusjuhendite baasil ning kaasata abikäsi või spetsialiste, et töö sujuks kiirelt ja korrektselt. Kui oled aga alles kasvuhoone otsingutel, siis saad tutvuda erinevate kasvuhoonetega Kaup24 veebipoes.