Ehtemeister Keiu Kulles peab neljapäeval, 3. juunil kell 17.30 raamatukogu lugemissaalis (Posti 3) loengu „Rahvarõivas ja ehe“.
Heidame koos ehtemeister Keiu Kullesega pilgu kihelkondlike ehete maailma. Vaatame Keiu Kullesega 18. ja 19. sajandi ehtemoodi ja tutvume selle ajalooga.
Imetleme meeste ja naiste kihelkondlikke ehteid, mis kujunesid nendel aegadel välja koos rahvariietega.
Vastuse saab mõnele korduma kippuvale küsimusele:
Miks on uhkete rahvariiete ees väga tihti juhuslikke ehteid?
Kas Benjamin võis tõesti töötada Haapsalus, Ehte tänaval?
Miks 18. sajandi-19. sajandi ehetel polnud taga nõelu?
Millised ehted Eestis on nii erilised, et naabermaades ega kusagil mujal pole nendest midagi kuuldud ega nähtud?
Milliste ehete üle peaksime me eriti uhked olema?
Kuidas tekib pärand ja kuidas me saaksime seda tekitada?
Pärast loengut on suurepärane võimalus Kullese ateljees valminud kihelkondlikke ehteid vaadata ja osta. Kes neljapäeva õhtul tulla ei jõua, siis on ehteid võimalik osta ka reedel kuni kella 12.00. Ehete hinnad jäävad vahemikku 37 -750 eurot.
Läänemaalt pärit Keiu Kulles on ehtemeister, kes on aastaid uurinud muuseumifondides olevaid kihelkondlikke ehteid ja nendest inspireerituna loonud uusi.
Keiu esimene armastus oli filigraanehtekunst. Kuid kihelkondlikud ehted kutsusid meistrit tantsule juba pea 15 aastat tagasi. Paistab, et vahel harva murrab ta truudust rahvalikele ehetele ja pöördub vana armastuse, filigraanehtekunsti juurde tagasi.
Üritust külastades palume endiselt kinni pidada 2+2 reeglist ja kanda maski.
Maikuu jooksul on raamatukogu lugemissaali vitriinides väljas ehtemeister Keiu Kullese ehted ning seintel ja akende vahel Keiu Kullese fotonäitus “Ilusad kihelkondlikud ehted”.
Liina Valdre
Lääne maakonna keskraamatukogu