Täna, Andres Ammase 59. sünniaastapäeval kuulutas Eesti rahvuskultuuri fondi juurde loodud Andres Ammase fond välja tänavused stipendiumid. Koroonaviiruse laialdase leviku tõttu lükkub stipendiumite pidulik üleandmine 13. juulile.
Kolmanda Andres Ammase stipendiumi saab Haapsalu lähedal Saunjas tegutseva Silma õpikoja loodusõppe juhendaja Marko Valker.
Marko Valkeri eestvedamisel on 2009. aastal asutatud Silma õpikojast saanud üks peamisi loodushariduse andjaid Läänemaal. Tartu Ülikooli loodusainete õpetajana lõpetanud Valkeril on oskus oma vaiksel ja tagasihoidlikul moel panna nii lapsi kui ka täiskasvanuid loodusest aru saama ja loodust armastama.
Silma õpikoja korraldatavad laagrid igas vanuses lastele on nii populaarsed, et kohati on sinna keeruline kohta saada. Lapsed, kes korra laagris käinud, kipuvad sinna ikka ja jälle tagasi. Lisaks laagritele korraldab Silma õpikoda nädalavahetustel eri teemadel matku, kuhu on oodatud terved pered. Valker on alati valmis oma teadmisi ka laiemalt jagama.
Koostöös Haapsalu lasteraamatukoguga annab Andres Ammase fond välja väikese lugeja stipendiumi, mille sel aastal saab Haapsalu linna algkooli õpilane Moona Ojasoo.
Moona Ojasoo on oma eale vaatamata olnud juba palju aastaid lasteraamatukogu pühendunud lugeja. Tema laenutatud raamatute hulk on aukartustäratav ja eeskujuks täiskasvanuilegi, kuid lisaks paistab ta silma lugemisvara valiku ja suhtumisega lugemisse, lähenedes teda huvitavatele teemadele süvitsi. Ojasoo loeb raamatuid, mis on adresseeritud temast tunduvalt vanematele ja oskab nendest vestluse käigus välja tuua olulisima.

Andres Ammase fond annab välja ka spordistipendiumi lootustandvale noorele sportlasele, mille algatas Haapsalu spordimees Vello Kuhi.
Sel aastal saab Läänemaa noore sportlase stipendiumi vehkleja Madli Palk, kes on näidanud häid tulemusi juba mitmel aastal nii Eesti kui juba ka rahvusvahelistel turniiridel. Loodame, et tema hea koostöö treenerite Peeter Nelise ja Helen Nelis-Naukasega jätkub niikaua, kui tiivad juba niipalju kannavad, et ise kaugemale ja kõrgemale lennata.
Tunamullu lahkunud ajakirjaniku ja maakonnalehe Lääne Elu ühe asutaja Anneli Ammase mälestuse hoidmiseks asutasid Anneli sõbrad Andres Ammase Fondi alla Anneli Ammase Hea Ajakirjanduse auhinna (AAHA) silmapaistvale maakonnalehe ajakirjanikule.
Sel aastal saab selle saab Tartu Postimehe ajakirjanik Aime Jõgi. Üle neljakümne aasta ajakirjanduses töötanud Aime Jõgi on näidanud, et aukartustäratav staaž talenti ei tuhmista. Tema lood on haaravad, inimlikud ja kirjutamisstiil nauditavalt kõrgel tasemel, mida AAHA preemia võitjalt eeldatakse.
Andres Ammase fondi peastipendiumi suurus on 2000 eurot, väikese lugeja stipendium 100 eurot ning noore sportlase stipendium 1000 eurot ja tema treeneril 250 eurot. Anneli Ammase Hea Ajakirjanduse auhind on 500 eurot.
Sel aastal on stipendiumite pidulik üleandmine 13. juulil, mil on Anneli ja Andres Ammase asutatud ajalehe Lääne Elu sünnipäev.
Andres Ammase fondi asutasid tema sõbrad Haapsalust ja mujalt Eestist 2018. aasta sügisel. Fondi on mõtete, tegude ja annetustega toetanud kümned ja kümned Andres Ammase sõbrad, kolleegid, aatekaaslased ja õpilased Haapsalust ja mujalt Eestist. Stipendiumiga soovivad fondi algatajad meelde tuletada, kui suur on igaühe roll meie ühise elu ilusamaks, väärtuslikumaks muutmisel. Just seda tõestas ka Andres Ammas oma mitmekülgse Haapsalule, Läänemaale ja vabale Eestile pühendatud eluga.
Anneli Ammase nimelise hea ajakirjanduse auhinna asutasid Anneli kolleegid ja sõbrad eri väljaannetest 2019. aasta lõpus. Hea ajakirjanduse auhinnaga tõstetakse esile maakonnalehe ajakirjanikku, kes suhtub oma töösse hingestatult, on hooliv ja särav isiksus, maakondliku ajakirjanduse tulekandja – see tähendab ajakirjandusliku oskuslikkuse ja erialase kutsemeisterlikkuse ühendatust sooja inimlikkusega. Anneli Ammase nimelise hea ajakirjanduse auhinna suurus on 500 eurot.
Andres Ammas (25.2.1962–4.4.2018) oli muusikaõpetaja, koolijuht, ajakirjanik ja poliitik. Ta oli riigikogu 13. koosseisu saadik, Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees. 1990. aastate algul oli Andres Ammas nii Eesti Kongressi kui ka ülemnõukogu saadik. Ta oli noorim 69 ülemnõukogu saadikust, kes hääletas 20. augustil 1991 Eesti iseseisvuse taastamise poolt.
Anneli Ammas (29.3.1962–27.8.2019) oli ajakirjanik, kes koos abikaasa Andres Ammase ja ettevõtja Arne Veskega asutas Eesti esimese erakapitalil põhineva maakonnalehe Lääne Elu. Maakonnalehest säravat karjääri alustanud ning hiljem Eesti Päevalehes ja Postimehes töötanud Anneli Ammas on pärjatud Bonnieri preemiaga. Oma elu ja tööga tõestas Anneli Ammas, et hea ajakirjandus põhineb inimlikel väärtustel, oskusel nähapealinnast kaugemale, Eestimaa armastamisel, kustumatul janul teadmisi täiendada, sõna valdamisel, oma lugude ainese tundmisel ning oma lugude kangelastest hoolimisel. Anneli Ammas oli ka Andres Ammase fondi algataja ja eestvedaja.
Andres Ammase fondi stipendiumi laureaadid:
· 2019 – aastal Haapsalus Rannalõõtsa festivali ja võistumängimise algatanud ja seda aastaid vedav pillimees Anti Nöör
· 2020 – bibliograaf ja lastekirjanduse asjatundja Krista Kumberg
Andres Ammase nimelise väikese lugeja stipendiumi laureaadid:
· 2019 – Haapsalu põhikooli 4. klassi õpilane Ann Murik.
· 2020 – Noarootsi kooli õpilased Laurits ja Orm-Johannes Piir
Läänemaa spordistipendiumi laureaadid:
· 2019 – kergejõustiklane Kevin Sakson ja tema treener Kaja Ladva.
· 2020 – tennisist ja kergejõustiklane Maily Märs ja tema treenerid Igor Nudelman, Vello Kuhi, Ülle Milk ja Kaja Ladva.
Anneli Ammase Hea Ajakirjanduse auhinna laureaadid
· 2020 – Lõunalehe vanemtoimetaja Ülle Harju