Taas on kätte jõudnud see kaunis aeg aastas, kus porilombid on lõpuks ära kuivanud, maikellukesed avavad aedades ja metsades õisi ning toomingad õitsevad.
Kevadiste lillelõhnade seas on iga päevaga aina enam tunda ka värskelt niidetud muru lõhna: soojad kevadõhtud on muru ja heina tõeliselt mühama pannud ning aiaomanikud niidavad ja trimmerdavad usinalt oma aedu.
Kui vajad ka oma koduaia korrastamiseks uut muruniidukit või trimmerit, mõtle läbi oma vajadused ja võimalused ja tee informeeritud otsus.
Aia suurus ja seisukord on valiku tegemisel ühed põhilised tegurid
Kui suur on sinu aed või niidetav maa-ala? Sinu aia suuruse jaoks õige tööriista leidmine säästab targa valiku tegemisel nii raha kui aega.
- Aed, mis on väiksem kui 500 m² – nõnda väikese niidetava ala puhul võid kaaluda mehaanilist või akuga muruniidukit, samuti sobib väikese ala niitmiseks murutrimmer.
- Aed suurusega 500–1000 m² – vali näiteks bensiinimootoriga või akuga muruniiduk või hoopis robotniiduk, mis vajab Sinu poolt vaid seadistamise vaeva.
- Aed, mis on suurem kui 1000 m² – suure niidetava ala omanikud peaksid valima laia töölaiusega (50+ sentimeetrit) bensiinimootoriga või akutoitega muruniiduki või kaaluma hoopis murutraktori või robotniiduki hankimist.
Niiduki funktsioonid ja kasutusmugavus
Esitame järgmised küsimused, mille vastuse üle mõelda – kas soovid oma niitmiskogemust võimalikult mugavaks teha või hoolid ainult sellest, et terad püsiksid teravana? Kas sinu maja ümbruses on lopsakas looduslik ja liigirikas rohumaa või sageli ja korralikult hooldatud ühtlane jalgpalliväljaku-laadne muruplats?
Kui hindad kasutusmugavust, võiksid valida niidukimudeli, millel on näiteks mõni järgmistest funktsioonidest:
- Reguleeritav käepideme nurk
- Iseliikuvuse võimalus
- Nupust käivitamine
- Voolikuadapter masina lihtsa puhastamise jaoks
- Murutraktori puhul minimaalne pöörderaadius
Need kasutajad, kelle jaoks on oluline võimalus kasutada sama tööriista nii iganädalaseks murumaniküüriks kui ka aiaäärsete künklike või mutihunnikutega alade igakuiseks hooldusniitmiseks, peaksid jälgima, et niidukil oleks võimalik reguleerida lõike kõrgust piisavalt kõrgele tasemele, et mättad ei jääks teraga samale tasemele. Kasuks võib tulla ka suure mahutavusega kogumiskorv, mis suudab hoiustada enam kui 60 liitrit muru korraga ja tähendab harvemaid korvitühjendamise peatuseid.
Multšimise funktsioon, mis peenestab lõigatud heina peeneks ja segab selle kasvava muru sisse, on hinnatud nende seas, kes ei soovi lõigatud muruliblesid niidetavalt alalt eemaldada ja eelistavad lasta heinal maad väetavaks multšiks kõduneda. Muru multšimisel on ka kaitsev funktsioon: kuumalaine ajal aitab multšikiht maapinna niiskustaset stabiilsena hoida.

Naabrite lähedus
Kui elad tiheda asustusega alas, on sinu jaoks kindlasti tuttavad nädalavahetuste varahommikuti akna taga laulva muruniidukikoori parimad palad. Kui sinu naabrid elavad vaid kiviviske kaugusel ning sa soovid nendega sõbralikke suhteid hoida, võta muruniiduki valikul arvesse ka selle tekitatava müra määr. Muruniiduki tekitatava heli valjus jääb umbes 90–100 detsibelli ümbrusesse, kuid erinevate kütusesüsteemidega niidukid võivad olla ka oluliselt vaiksemad.
Muruniitja tüüp | Keskmine heli valjus (dB) |
Mehaaniline niiduk | ~50 |
Robotniiduk | 55–65 |
Elektriline niiduk | 75–85 |
Akutoitel niiduk | 90–95 |
Murutraktor | 90–100 |
Bensiinimootoriga niiduk | 95–105 |
Kui hindad vaikust, on mehaaniline niiduk ja robotniiduk ühed parimad valikud, kuid see-eest on neil teisi negatiivseid pooli nagu kõrge füüsiline koormus mehaanilise niiduki kasutamisel ja robotniiduki puhul tavaniidukitega võrreldes kõrgem hind.
Millal valida murutraktor või trimmer?
Murutraktor on muruniiduki suurem vend: kui muruniiduki terade lõikelaius jääb sõltuvalt valitud mudelist keskmiselt 35–55 cm vahemikku, siis murutraktorid võivad ühe ülesõiduga niita enam kui meetri laiuse maa-ala. Kvaliteetsete muruhooldusvahendite tootjad nagu Alpina ja MTD pakuvad oma mudelivalikus kuni 107–108 cm suuruse lõikelaiusega mudeleid, kuid traktorite valimisel leiad ka tunduvalt tagasihoidlikuma 65–85 cm pikkuse niitelaiusega mudeleid.
Traktori kasuks räägib ka selle mugavus – traktorid on varustatud istmega, mis jätab ära masina järel jalutamise vaeva ning muudab muruniitmise kui lõbusõiduks. Põhjuks, miks traktori soetamise plaanist loobuma kiputakse, on selle hoiustamiseks vaja mineva ruumi puudus ning traktori võrdlemisi kõrge hind. Kui odavama muruniiduki saab soetada vähem kui 100 euro eest, siis murutraktorite hinnad on tavaliselt neljakohalised summad.
Trimmer on hea abimees igale aiapidajale: sellega on imelihtne teha korda muruniiduki poolt niitmata jäänud peenraääred, põõsaste ja aedade-väravate ümbrused. Trimmereid on hea kasutada ka künklike või metsistunud alade niitmiseks, kuna osade võimsamate trimmerite mudelite jõhvipool-pead saab ka lõiketerade vastu vahetada. Lõiketera kasutamine võimaldab heinaniitmise tööriistaga lõigata ka noort võsa või saada jagu vanade kändude kõrval kasvama kippuvatest puuvõrsetest.
Kui hindad võimalust kasutada sama tööriista mitme erineva töö jaoks, siis on trimmer sinu jaoks ideaalne valik.

Hinnast ei saa üle ega ümber
Mitme sarnase mudeli vahel valimisel saab tavaliselt otsustavaks hind. Madalama hinnaga toote puhul võib aga kannatada niiduki koostekvaliteet: korpuse elemendid, mis on kallimal mudelil metallist valmistatud, võivad odamal mudelil olla valmistatud hoopis kergemini purunevast plastikust. Selleks, et valida omale võimalikult hea hinna-kvaliteedisuhtega masin, tee enne lõplikku otsust taustatööd ja uuri järgi, kas valitud mudeli tootja muruniidukeid peetakse töökindlateks ja vastupidavateks.
1a.ee e-kaubamajast leiad sadu erinevaid muruniidukite mudeleid, mida saad sorteerida nende funktsioonide, võimsuse, suuruse ja ka hinna järgi, et leida oma aeda sobiv tööriist. Nii et ära lase murul üle pea kasvada ja vali juba täna välja oma uus muruniiduk!