Kodu erinevatesse ruumidesse sobiva valgustuse valimine võib olla keeruline. Valikus on heledad ja reguleeritavad valgustid, põranda- ja rippvalgustid, laualambid ja LED-pirnid… Palju aega ja vaeva kulub teie jaoks ja ruumi, kus neid kasutatakse, sobivate valgustite valimisele. Peate veenduma, et valite valgustid, millel on nii funktsionaalne otstarve kui ka stiilne element, mis täiendab ruumi esteetikat. Kuidas valida õiget valgustust igasse ruumi?
Mõõtke ruum
Veendumaks, et laevalgusti on teie ruumi jaoks piisavalt suur, eriti lühter, peate mõõtma ruumi pikkust ja laiust. Liitke need kokku ja teisendage need sentimeetriteks, et saada lähtepunkt, millest lähtudes määrata valgusti ideaalne suurus. Näiteks 90 cm laiune lamp sobiks ideaalselt 6×4 m ruumi.
Arvesti kõrvale panemisega otsustusprotsess aga ei lõpe. Arvesse tuleb võtta ka valgusti visuaalset kaalu. Kui see on hele ja õhuline, võib olla parem suurendada suurust, ja kui see on tume ja massiivne, vähendada suurust.

Kihiline valgustus
Enamik inimesi kipub toetuma laevalgustile kui peamisele, kui mitte ainsale valgusallikale. Kuid parim asi, mida igas ruumis teha, on teada, kuidas te kavatsete valgust kasutada, ja seejärel mõelda kihtides. Valgustuse puhul on olemas 4 erinevat tüüpi:
- Keskmine (pehme valgustus, mis annab üldise ümbritseva valguse)
- Üldine (võib olla kõigi allikate kombinatsioon, kuid mõeldes peamiselt üldvalgustusele)
- Ülemine/suunatud (valgustab konkreetset ala, kus teostatakse konkreetset ülesannet)
- Aktsent (dramaatiline, dekoratiivne)
Parimad valgustusprojektid algavad töö- ja aktsendivalgustusega ning mõnikord ei olegi seda laevalgustust üldse vaja! Niisiis, kui kujundate ruumi, koostage väike valguskaart, mis põhineb sellel, kuidas te kavatsete ruumi kasutada.
- Esmalt paigaldage töövalgustus, nt laualamp, kuhu teate, et soovite lugeda.
- Seejärel aktsentvalgustuse jaoks pistik seinalambiga tühja seina täitmiseks.
- Lõpuks lisage üldine valgustusseade, näiteks laua kohale asuv lühter.
Igas toas peaks olema vähemalt 2-3 valgusallikat, et saavutada tasakaal ja hämmastav ümbritsev valgustus!
Olge pirnide osas valiv
Suurepärane võimalus on soojavärvilised LED-pirnid. Need on mõeldud kõikidele valgustitele, sh süvistatavatele, ripp- või laualampidele.
Kui soovite sooja, sõbralikku valgust, valige 2700-3000 kelvini, mida sageli reklaamitakse kui “sooja valget” valgusvärvi. Mõnede värvide temperatuurivahemik on kõrgem, mille tulemuseks on sinisem toon, mis annab lõppkokkuvõttes külma ja karmi mulje. Sageli reklaamitakse neid pirne kui “päevavalgust”, kuid need sobivad paremini garaažidesse või muudesse üldkasutatavatesse ruumidesse.
Laske ruumil planeeringut dikteerida
Nüüd, kui teate, millised on erinevad valgustusvalikud, on aeg otsustada, kuidas ja kuhu igasse ruumi valgusallikad paigutada. Kuigi lõppkokkuvõttes sõltub see teie isiklikest eelistustest, on mõned standardsed paigutused, mis töötavad hästi.
- Esik. Alusta silmatorkavast rippvalgustist (sellest e-poest leiad stiilseid valikuid) või lühtrist. Seejärel täiendage seda laua- või põrandalambiga.
- Elutuba. See on hea koht süvistatava valgustuse kasutamiseks. Kui ruumis on peamine istumisala, kasutage selle keskpunktis suuremat ülemist valgustit. Vajaduse korral asetage põrandalambid, et valgustada varjulisi nurki. Lõpuks, kui teil on puhvet või muu suur mööbel, võiksite kaaluda laualambi kasutamist.
- Söögituba. Söögituba on kõige heledam ruum. Peamine allikas peaks olema suur rippvalgusti või lühter, mis asub söögilaua kohal. Kui on täiendavaid tumedaid nurki, saate neid täiendada põranda- või laualambiga.
- Köök. Köögivalgustid on keerulisemad – võiksite alustada süvistatavast valgustist. Kesksetel aladel, nagu köögisaar ja söögilaud, peaksid olema rippvalgustid või lühtrid. Tööruumid saavad kasu kappide all olevast lisavalgustusest. Ka valamu ja pliidi juurde saab lisada spetsiaalsed töövalgustid.
- Töökoda. Alustage süvistatavast valgustusest või peamisest ülalpool asuvast valgustusallikast. Pimedatesse nurkadesse või istumisalade lähedusse lisage kindlasti laua- või põrandalambid. Lõpuks kasutage põhitöökohal kindlasti laualampi.
- Magamistuba. Kõige parem on, kui magamistoas on peamine ülemine valgusallikas ja laualambid öökappidel või kummutitel.
- Moodne vannituba Tavaline on süvistatav valgustus. Samuti saate lisada peegli ümber töövalgustuse või dramaatilise aktsendi saamiseks vanni kohal oleva valgusallika.