Haapsalu politsei- ja piirivalveameti teeninduspunktis jäi asjaajamisel hätta Ukrainast saabunud pere, kes soovis digikioskis dokumendifotosid teha. Läänlasele kirjeldas juhtunut ukrainlastega koos teeninduspunktis olnud Ülle. “Isegi kui Haapsalu PPA teenindus on ainuke, kus selline ukrainlaste jooksutamine käib, on see mu meelest ikkagi probleem, mis vajaks lahendust,” märkis ta.
Ülle kirjeldas toiminud nii:
“Olime mehega eelmisel nädalal Haapsalu PPA teeninduses, kus mees tegi digikioskis oma pildid uuele passile. Samal ajal tulid sinna ukrainlased, mees ja naine, kes tahtsid teha dokumendipilte.
Nad küsisid algul minu käest, kuidas seal piltide tegemine käib, aga kuna ma ei osanud vastata ja eriti ka vene keelt ei räägi, siis suunasin nad teenindaja poole.
Leti taga oli hetkel kaks teenindajat, kummalgi kliente polnud. Seal nad siis küsisid, nii palju ma sain aru, et tahtsid dokumendifotosid teha ja et neid on terve pere Ukraina passidega.
Teenindaja seletas neile, et siin ei ole võimalik neil pildistada ja kui siis ukrainlased küsisid, kus saaks, ütles teenindaja, et minge Tallinna. Ja rohkem ei ühtegi sõna, et kuhu Tallinnas täpsemalt.
See tundus nii uskumatu ignorants, et mul seal kõrval seda tuima näoga antud soovitust kuulata oli lihtsalt piinlik. Ei saanudki aru, kas teenindajal on kopp ees oma tööst või ainult ukrainlastest, igatahes väga ükskõikse ja hoolimatu mulje jättis ta suhtlusviis.
Saan aru, et Haapsalu ainuke dokumendipiltide tegija pakkis hiljuti pillid kotti ja mingit ateljeed siin enam pole, kuhu saaks pilte tegema minna. Mis mind aga hämmastab, on see, et PPA lehel on kirjas, et elamisloakaardi taotlemiseks saab teeninduses pildid teha, see on neil kodulehel ka kirjas. Ma muidugi täpsemalt ei tea, mille jaoks ukrainlased fotosid vajasid, aga kuna neil olid ainult Ukraina passid, siis ilmselt ikkagi mõne Eesti dokumendi jaoks.
Mõtlesin, et kuna Eesti kodanik peab PPA digikioskis ennast ID-kaardiga identifitseerima, kas siis on tõesti nii, et kui ID-kaarti ei ole, siis seal pilte teha ega sõrmejälgi anda ei saa? Ja kui tõesti ongi nii, kui raske saab siis olla digikioskid ümber programmeerida selliselt, et kas või praegu ajutiselt sõjapõgenikele erandeid teha? Ma ei tea, kas see on ainult Haapsalu probleem, et sedasi inimesi jooksutatakse, aga siin see igatahes meist mingit toetavat muljet ei jäta.”
Vastab PPA Haapsalu piirkonnavanem Indrek Tohter:
„Kirjelduse pinnalt võib öelda, et ilmselt soovis perekond taotleda ajutist kaitset, kuid Haapsalu teeninduses ajutise kaitse taotluste vastuvõtmist ei toimu. Ajutise kaitse taotlust on Eestis võimalik esitada kuues suuremas teeninduses – Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Rakveres, Pärnus ja Narvas ning ajutise kaitse taotlemiseks tuleb eelnevalt broneerida aeg. Seda saab teha www.politsei.ee veebilehe kaudu.
Teenindaja oleks pidanud ajutise kaitse taotluse tegemise võimalused kliendile lahti seletama, et inimene oleks saanud ammendava info. Meie töö on olla inimestele abiks, mitte neile segadust ja probleeme juurde tekitada.“