Talv on peagi ukse taga ja öine õhutemperatuur võib juba alates novembrist langeda miinuskraadidesse. Seetõttu võivad teeolud muutuda järsult mittesobivaks ja suverehvidega sõitmine ei ole turvaline. Talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini, naastrehvide kasutamine on lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Talverehvid tasub lasta igal aastal enne vahetamist ka üle vaadata, et veenduda, kas need sobivad kasutamiseks. Vaatamata sellele, milline on rehvide välisilme, tuleks neid vahetada vähemalt iga 5 aasta tagant.
Talverehvid on kohustuslikud kõikidele sõidukitele alates 3500 kg registrimassist. Ohutuks liiklemiseks tuleb kontrollida rehvimustri sügavust. Talverehvid peaksid olema minimaalselt jääksügavusega 3 mm, kuid soovituslik on lausa 4 mm jääksügavus. Kuidas valida uued talverehvid? Jagame sinuga nõuandeid, mida meeles pidada uute talverehvide valimisel.
Lamellrehvid või naastrehvid?
Rehvide valikul tuleb arvestada, millal ja kus sa peamiselt sõidad. Lamellrehvid on ideaalne valik neile, kes sõidavad autoga peamiselt linnas, kus on hästi hooldatud ja lumest lahti sõidetud teed. Naastrehvid seevastu on sobilikud juhul, kui sul tuleb ette palju sõite varahommikul ja öösel, kui õhutemperatuur on madalam ja teeolud keerulisemad. Naastrehvid peaks olema sinu esimene valik ka juhul, kui elad linnast väljas mõnes väiksemas maakohas, samuti soovitatakse neid kõigile, kel ei ole veel pikka sõidukogemust talvisel ajal.
Juhul, kui sul tuleb ette erinevaid sõite välisriikidesse, siis tasub meeles pidada, et naastrehvid ei ole paljudes teistes Euroopa riikides lubatud. Seevastu lamellrehvid on ja nendega võib Eesti sõita pikemat aega, kuna need ei kahjusta teekatet. Alates 01.12.2022 peavad sõidukite naastudest talverehvid olema mõeldud põhjamaade kliimas kasutamiseks ja soojemate riikide kliimad kasutatavad lamellrehvid ei ole enam Eestis lubatud.
Rehvide suurus
Kui rehvide tüüp on valitud, tuleb vaadata talverehvide valikul ka nende suurust. See on aga väga lihtne, sest kõikidele sõidukitele sobivad kindlate mõõtudega rehvid. Oluline on selgitada välja, mis on sinu autotootja soovituslikud mõõdud ja sellest valiku tegemisel lähtuda.
Rehvide mõõdud leiad iga rehvi pealt ja selleks, et oskaksid seda lugeda, selgitame sulle järgmise näite põhjal, mida need numbrid õigupoolest tähendavad. Võtame näiteks mõõdu 195/55 R16.
195 näitab rehvi laiust millimeetrites ehk selle näite puhul on rehvi laius 195 mm.
55 näitab rehvi kõrgust protsentuaalselt laiusest ehk meie näite põhjal tähendab see seda, et laiuseks on 55% 195-st, mis teeb 107,3 mm.
R16 näitab rehvi sisediameetrit tollides.
Teised rehvide omadused
Lisaks eelnevale saab rehve valides tutvuda järgmiste levinud omadustega: kiiruse indeks, kütusesäästlikkus, väline müra ja haarduvus märjal teel.
Kiiruse indeks määrab maksimaalse kiiruse, millega on turvaline sõita nii, et rehve ei kahjustata.
Kütusesäästlikkust tuuakse välja tähtedega – mida lähemal see on tähestiku algusele, seda ökonoomsemad rehvid on.
Väline müra näitab seda, kui palju rehvid müra teevad. Naastrehvid on mürarikkamad kui lamellrehvid, aga ka nende tüüpide sees võib müra määr erineda.
Haarduvus märjal teel tuuakse samuti välja tähtedega: mida lähemal tähestiku algusele täht on, seda kiiremini on teil võimalus oma auto peatada märjal teekattel.
Talverehvide valikul tuleb arvesse võtta mitmeid erinevaid asjaolusid. Kui sa ei ole kindel, millised rehvid sulle kõige paremad on, siis pöördu edasimüüja poole, kes aitab sul parima ostuvaliku teha.