Tihti arvatakse, et tervislikult toitumine on kallis ja seda ei ole võimalik endale lubada, eriti juhul, kui tegemist on suurema perega. Tegelikkuses on see aga müüt ning mõningaid soovitusi järgides saab soodsalt ja tervislikult toita kogu pere – nii suurema kui ka väiksema. Oleme sinu jaoks kokku pannud soovitused, mida arvesse võtta pere nädalamenüü koostamisel.
Jälgi toidupoodide hindu ja pakkumisi!
Selleks, et nädalamenüü kulusid kontrolli all hoida, tutvu erinevate pakkumistega ning kasuta neid ära nädalamenüü koostamisel. Üheks võimaluseks on liituda erinevate toidupoe kettide kliendiprogrammidega ja soetada toiduaineid, mis on spetsiaalselt allahinnatud. Nii mitmed erinevad poed pakuvad püsikliendi programme, nii näiteks saab taotleda kliendikaarti näiteks Grossi poodide jaoks. Grossi poed asuvad üle Eesti, mistõttu saab kliendikaardiga soetada hea hinnaga tooteid üle terve Eesti.
Lisaks tasub hoida silm peal nädalapakkumistel, selleks tasub enne nädalamenüü kokkupanekut tutvuda erinevate kettide kliendilehtedega, mida annavad välja suuremad toidukauplused: Rimi, Maxima kui ka teised. Maxima kliendileht annab ülevaate terve nädala parimatest pakkumistest ja see jõuab mugavalt inimeste postkastidesse.
Kaupmees on paljudele tuntud kui Eesti suurim hulgimüügikett, kuid tegelikult tasub poe pakkumistel silm peal hoida ka eraisikutel, sest Kaupmees pakub suures valikus hea hinnaga tooteid kõigile.
Planeeri toidukorrad ja mõtle läbi kogu menüü!
Kui sa oled tutvunud erinevate pakkumistega, siis koosta kogu nädalamenüü. Proovi kasutada selles võimalikult palju toiduaineid, mis on sinu kodupoes erinevate pakkumistega soodsama hinnaga. Samuti tasub hea hinna korral varuda ette kuivaineid või teisi toiduaineid, mis pikalt säilivad ja mida tihti toiduvalmistamisel kasutada. Selleks võib olla näiteks nii tatar, riis, erinevad konserveeritud toiduained kui ka tee või kohv.
Kõige aluseks on kogu menüü läbi mõtlemine ja planeerimine. Kui osta korraga kogu nädala menüü jaoks vajalikud toiduained, väldid mitmeid kordi poes käimisi ning vähendad seeläbi emotsioonioste, mis tihti peale moodustavad väga suure osa meie ostukorvi summast.
Teiseks aitab planeerime kasutada ära maksimaalselt seda toitu, mida oled soetanud. Kui sul on väiksem pere, siis mõne toiduaine pakk on niivõrd suur, et seda ei tarbi ühe korraga ära. Siin tuleb appi mõni teine retsept, kus sama koostisaine kulub ära ja mille saab kohe enda menüüsse planeerida.
Söö kodus ja muuda toidu valmistamisest tore koosviibimine!
Väljas söömine võib minna üpriski kulukaks, eriti, kui kohvikusse minnakse suure perega. Muidugi ei tähenda soodne nädalamenüü seda, et kohvikus ei tohiks üldse käia, tohib küll!
Küllaga ei ole see väga tihti mõistlik, sest kodus on võimalik toitu valmistada kordades soodsamalt. Selleks, et pidev toidu valmistamine ei muutuks tüütuks, loo sellest perekonna ühistegemine. Pärast pikka töö- ja koolipäeva on väga tore koguneda köögis, jutustada enda päevast ja valmistada üheskoos süüa. Nädalavahetustel korralda ühiseid kokkamisõhtuid sõpradega ja avastage uusi retsepte, mida varem ei ole teinud. Niimoodi võib söögi tegemine olla väga lõbus ning perekonda ja sõpru liitev tegevus.
Tervislik menüü ei pea olema kallis. Võtmesõnaks on planeerimine – mõtle läbi oma kogu menüü, hoia end kursis erinevate pakkumiste kui ka nutikate soovitustega teiste inimeste poolt (nt Frukt.ee; 24tundi.ee jt) Planeerimine on hea nii sinu rahakotile kui ka meie planeedile, sest nii ei raiska me toitu ja hoolime loodusest!