Kätele pidevalt kange alkoholipõhise kraami valamine ei pruugi esmapilgul tunduda kuigi mõistlik. Ometi on sellest saanud argielu osa, millega sageli kokku puutume.
- Kas desinfitseerimine muudab käte naha kuivaks ja kahjustunuks?
- Kui palju ja sageli on mõistlik antiseptilisi vahendeid kasutada?
Lugege lähemalt, millal desinfitseerimisvahendit kasutada ja kuidas need töötavad.
REKLAAMTEKST
Käte antiseptikum tapab mikroobe, kuid ei puhasta käsi nähtavast mustusest
Kas erinevad geelid ja spreid on tõhusad ohtlikest mikroobidest, näiteks koroonaviirusest vabanemisel?
Endiselt on üks parimatest viisidest koroonaviiruse nakkuse ennetamiseks kätepesu tavalise seebi ja veega. Kui aga neid pole saadaval, on alkoholipõhine käte desinfitseerija (Vaata valikut Esmakaitse.ee e-poes) järgmine parim valik.
Uskuge või mitte, aga seebi ja veega pesemine ei tapa mikroobe, vaid eemaldab need. Kätepesu on topelttõhus, kui pöörata sellele tegevusele teadlikult tähelepanu, varuda piisavalt kannatust ja aega ning kasutada õigeid võtteid. Vt Terviseameti juhendit kätepesuks.
Seebi nühkimine peopesade ning sõrmede vahel tekitab hõõrdumise, mis lõhub haigustekitajate struktuuri ja vabastab need nahalt. Pärast seda loputatakse käsi kraani all ja uhutakse mikroobid koos veega kanalisatsiooni.
Alkoholipõhised käte desinfitseerijad seevastu hävitavad nahal olevad haigustekitajad – vähemalt enamiku neist. Teadlaste sõnul kuulub nende hulka ka koroonaviirus.
Käte desinfitseerimisvahendid ei toimi kuigi hästi, kui käed on nähtavalt määrdunud või rasvased. Vahend ei pruugi ka eemaldada kahjulikke kemikaale nagu pestitsiidid ja raskmetallid.
Sageli trumpab desovahend siiski seebi ja vee üle
Niisiis tavaline pesemine – kui see on korralikult tehtud – aitab mikroobidest ja mustusest kenasti vabaneda, kuid käte desinfitseerimisvahendit tuleks kasutada n-ö tagavaraks. Antiseptiliste vahendite kasutamise aeg on siis, kui te ei pääse valamu, puhta vee ja rätiku juurde.
Mõnes olukorras, näiteks enne ja pärast sõbra või lähedase külastamist haiglas või hooldekodus (või lihtsalt kellelegi koju külla minnes), on soovitatav esmase valikuna kasutada käte desinfitseerimisvahendit.
Lisage väike kogus antiseptilist vahendit ruumi sisenedes ja sealt väljudes. Nõnda vähendate tõenäosust, et viite teistele ohtliku haiguse või lahkute sellega ise. Samuti on mõistlik puhastada regulaarselt käsi, kui suhtlete nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestega.
Kõik desinfitseerijad ei ole võrdselt head
Haigusi põhjustavate mikroobide tapmiseks soovitatakse kasutada käte desinfitseerimisvahendit, mis sisaldab vähemalt 60-protsendilist alkoholi. Sellest lahjem antiseptikum võib haigustekitajate paljunemise küll peatada, kuid ei hävita neid täielikult.
Mõnel juhul sisaldavad antiseptikumid alkoholi asemel bensalkooniumkloriidi, millel ei ole nii usaldusväärne kaitse haigustekitajate vastu kui alkoholipõhistel vahenditel.
Õiged kasutusvõtted on olulised!
Spetsiaalne kätepuhastusvahend töötab kõige paremini siis, kui seda õigesti kasutada. Kandke väike kogus peopesale (veenduge, et sellest piisaks mõlema käe katmiseks) ja jaotage desinfitseerimisvahend käte nahapinnale, pöörates erilist tähelepanu sõrmeotstele, sest just nendega puudutate kõige rohkem asju või pindu.
Jätkake käte hõõrumist, kuni nahk on täielikult kuivanud – see peaks aega võtma umbes 20 sekundit. See samm on võtmetähtsusega!
Alkohol töötab tõhusalt ja tapab küll viiruse ja enamiku bakteritest, kuid probleem tekib siis, kui käte hõõrumist tehakse liiga vähe aega.
Käte desinfitseerija võib olla ohtlik
Käte desinfitseerimisvahend võib olla allaneelamisel toksiline, seega ei tohi see sattuda laste käeulatusse. Kätepuhastusvahend võib ärritada kurgu limaskesta ja põhjustada seedetrakti probleeme. Ka imeväikese koguse joomine võib tekitada lastel alkoholimürgituse. Kui keegi neelab desinfitseerivat vahendit, otsige viivitamatult abi!
Lisaks on antiseptilised vedelikud väga tuleohtlikud. Kuigi alkoholipõhise desinfitseerimisvahendi tõttu on tulekahjusid tekkinud harva, soovitatakse seda hoida ohutult – süttimisallikatest eemal.
Naha eest tuleb hoolitseda
Desinfitseerimisvahendid võivad pideval kasutusel mõjuda nahale karmilt. Eriti juhul, kui juba loomupäraselt on kaasa antud tundlikum nahatüüp. Ka pidev seebi ja veega pesemine võib muuta käed rabedaks ning kuivaks.
Hea mõte on valida nahasõbralik desinfitseerimisvahend, millele on naha kaitsmiseks lisatud spetsiaalseid komponente, mis taastavad ja kaitsevad loomulikku mikrofloorat.
Viiruste hooajal, mis leiab aset enamasti külmal sügisel ja talvel, on naha eest niigi pisut keerulisem hoolitseda, seega võiks siiski appi võtta ka lisaniisutust pakkuvad hooldustooted, nt kätekreemi.
Ainuüksi käte desinfitseerimisest ei piisa
Käte puhtus ja mikroobide hävitamine on nakkuse vältimisel küll ülioluline, kuid paraku ainult sellele loota ei saa. Käte desinfitseerimine töötab kõige paremini üheskoos maskikandmise ja kontaktide vältimisega. Lisaks tasub meeles pidada, et tugeva tervise võti on liikumine, mitmekülgne toit ja hea uni.
Esmakaitse.ee veebipoest leiate laia valiku vahendeid, mis aitavad keerulisel ajal kaitsta nii ennast kui teisi – käte- ja pindade desinfitseerijad, maskid, visiirid, tervist turgutavad eliksiirid jpm.
Olgem terved!