Vahet pole, millisest valdkonnast juttu, viimaste aastate jooksul on seal toimunud üksjagu muudatusi ja põnevad uuendused ootavad ka ees. Mis on juba normiks kujunenud ning mida on veel oodata?
REKLAAMTEKST
Virtuaalmaailma ühendamine pärismaailmaga
Garanteeritud on AI, AR ja VR tehnoloogiate suurem roll. Vastavalt siis tehisintellekt, liitreaalsus ja virtuaalreaalsus. Näiteks saab tehisintellekt abiks olla sellega, et aitab tegevusi automatiseerida. Võtame veebilehe küsimuste kasti. Selle asemel, et üldistele ja kergetele küsimustele vastamine mõne inimese tööks teha, teeb tubli töö virtuaalne nõustaja ehk juturobot. Juturoboti võimalust on hakanud kasutama ka hotellid, kuurordid ja lõbustuspargid – saada kindlale numbrile oma sõnumi ja saad kiirelt vajaliku vastuse.
Täiesti oodatult jõuavad tehnoloogilised lahendused ka meelelahutuse ja just mängude maailma. Esimesena paistab see silma siis, kui vaadata mänge – disaini poole pealt on tehtud hiiglaslikke arenguhüppeid. Mänguportaalid, virtuaalkeskkonnad ja kiirkasiinode pakkumised on tõestuseks. Nende valikust leiab mänge ja võimalusi, millest mõned aastad tagasi ei oleks osanud isegi unistada.
Oma koht on virtuaal- ja liitreaalsusel. Juba praegu on olemas mängud, mis ühilduvad VR peakomplektiga, transportides kasutaja hetkega kodusest keskkonnast võrratusse mängumaailma! Liitreaalsuses kombineeritakse reaalne keskkond ja virtuaalselt loodu. Üheks suurepäraseks näiteks on mõned aastad tagasi maailma vallutanud Pokemon Go, kus omavahel liideti läbi telefonikaamera nähtav reaalsus ja mängu pakutav virtuaalne kogemus.
Süsteemid, mis teevad meie elu lihtsamaks
Turismivaldkonnas on kindlasti üheks suurimaks muudatuseks mugav broneerimisvõimalus. Näiteks varem, kui sooviks oli leida majutus Pärnus, pidi kõik huvipakkuvad kohad eraldi läbi helistama. Või kohale minema ja lootma, et veel on mõni vaba koht. Moodsad broneerimissüsteemid pakuvad kiiret ülevaadet kõikidest saadaolevatest võimalustest.
Oma broneeringute eest tasumiseks pole kunagi varem olnud sedavõrd rohkelt eri variante. Pikalt oli ainsaks võimaluseks kohapeal sularahas maksmine. Siis tulid pangaülekanded, pangalingid, võimalus sisestada oma krediit- või deebetkaardiandmed. Kõige värskemaks lisaks on aga muidugi virtuaalsed rahakotid ja krüptovaluuta! Muuhulgas on need muudatused aidanud ülekandeid odavamaks ja kiiremaks muuta.
Ja samas pole vaja karta, et finantssüsteemide muutumine ohtlikuks osutuks. Teiste tehnoloogiate kõrval on sama hoogsalt arenenud ka turvasüsteemid. See tähendab madalamat tõenäosust sattuda küberrünnaku või häkkimise ohvriks, mis varasemalt võinuks lõppeda oluliste isikuandmete kurjade mõtetega tegelase kätte sattumisega. Mida see kõik hõlmab? Sõrmejäljega sisselogimine, näotuvastus ja rohkemgi!
Kättesaadavus on võtmesõna
Ja muidugi tehnoloogia kättesaadavus. Ühelt poolt on muudatuseks see, et korralik tehnoloogia on muutunud aina odavamaks. Tänu rahakotisõbralikule hinnale suudavad endale võrdlemisi võimsaid lahendusi lubada üha rohkemad inimesed. Tehnoloogia teine suur muudatus on mobiilsus.
Kõik on toimunud samm-sammult. Võtame muusikamaailma ja mis olid võimalused, kui tahtsid lemmikrütmid endaga kaasa võtta. Algul pidi rohmakat makki õlal kandma. Seejärel tulid taskusse mahtuvad kassettpleierid, mõni aeg hiljem CD-pleierid. Siis juba esimesed mp3 mängijad ning nüüd pole isegi eraldi tehnikat vaja – muusikat, taskuraadiot või audioraamatut saad kuulata enda telefonist!
Ka võimsa arvuti kasutamine ei ahelda meid enam laua taha. Heade näitajatega sülearvutid saab endaga pea igale poole kaasa tuua. Ja muidugi telefonid, mis pakuvad aina rohkem võimalusi! Selleks, et dokumenti kirjutada, töökaaslastega suhelda või ka mõnda filmi vaadata, piisab täiesti taskusse mahtuvast elektroonilisest vidinast. Kes oleks küll 1980. aastatel osanud seda ette kujutada?