Maikuus esitasid turismiettevõtted ja -organisatsioonid mõne päevaga rekordarvu taotlusi EASi turismiettevõtete ärimudelite rakendamise toetuse saamiseks. Näiteks Haapsalu äsja renoveeritud villa Friedheim toob butiikhotellina turule Eesti esimese seitsme tärni väärilise teenuse, milleks on hoolikalt disainitud luksusturismi elamus Haapsalus, kasutades ära sihtkoha ajalugu Tšaikovski kuurortlinnana.
Villa Friedheim sai toetust ligi 200 000. Läänemaalt sai toetust ka spaahotell Laine, summaks oli samuti ligi 200 000 eurot. Loe projektide kohta altpoolt.
Väga populaarseks osutunud ja vaid mõne päevaga ammendatud toetusprogrammis on nüüd kõik rahastatud projektid selgunud ning ettevalmistamisel palju uuenduslikke teenuseid.EASi turismiarenduskeskuse direktori Liina Maria Lepiku hinnangul on tänastes majandusoludes turismi ärimudelite toetusel otsene mõju Covid-19 kriisi mõjude leevendamisele turismisektoris, sest rahulikumal perioodil tehtud arendustegevused võimaldavad tulevikus kriisi ajal kaotatud tulusid kiiremini tasa teenida.
Toetuse kogueelarve oli ligi 4,7 mln eurot, sh ligi 3,6 miljonit suurprojektidele ja 0,9 miljonit väikeprojektidele. „Saime võimaluse kriisis paindlikult reageerida ja toetuse tingimusi oluliselt lihtsustada, lisaks suurprojektidele tõime programmi ka väikeprojektide toetamise võimaluse, et ettevõtjatel oleks toetusest võimalikult kiire ja mitmekülgne abi,“ ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik.
Toetus oli ettevõtjatele kättesaadav varasematelgi aastatel, ent huvi oli leige, sest vahepealsete väiksemate kriiside mõõna nagu langus venelaste ja soomlaste külastustes suudeti kiiresti kompenseerida teiste turgude ja kliendisegmentidega, nii et kokkuvõttes tuli üks rekordiline aasta teise järel nii sise- kui ka välisturismis. Pandeemiakriisis kasvas huvi ärimudelite ülevaatamise vastu hüppeliselt. „Saime paindlike tingimustega vooru tugevad projektid ning seetõttu ka lisarahastuse uueks taotlusvooruks: suurprojektide toetus on plaanis 2021. aasta algul taasavada,“ sõnas Lepik.
Ärimudelite väikeprojekte rahastas EAS kokku ligi 60, toetuse suuruseks on 5000–20 000 eurot projekti kohta. Toetust said väga erinevad turismiettevõtjad, alates majutajatest ja toitlustajatest ning lõpetades aktiivse puhkuse pakkujate ja veekeskustega. Toetuse abil arendatakse kontaktivaba teenust, turundatakse, panustatakse energiasäästu ja pikendatakse hooaega.
Ärimudelite arendamise suurprojekte rahastati 22, toetuse suuruseks 20 000–200 000 eurot projekti kohta. Toetusega tuuakse turule uusi teenuseid, muudetakse kliendisegmenti või võetakse kasutusele sootuks uus ärimudel.
Näiteks villa Friedheim toob butiikhotellina turule Eesti esimese seitsme tärni väärilise teenuse, milleks on hoolikalt disainitud luksusturismi elamus Haapsalus, kasutades ära sihtkoha ajalugu Tšaikovski kuurortlinnana.
Saaremaa Muuseum loob viikingite-teemalist rändnäitust, mis tugineb teaduslikul uurimistööl, hakkab ringlema rändnäitusena Eestis ja välismaal ning tekitab ühiskondlikku arutelu viikingite ajaloo üle. Kivitalu heli- ja salvestusstuudio Otepääl arendab lisateenuseid olukorras, kus majutus, toitlustus ja muud teenused toimivad juba hästi ning uue lahendusega meelitatakse muusikahuviline klient piirkonda kauemaks. Lottemaa hakkab korraldama teemapargi erilises keskkonnas sündmusi äriklientidele. Projekti raames valmiv uus hoone pakub äriklientidele sündmuste korraldamise võimalust avaras saalis aasta läbi, vähendades sõltuvust ilmast ja pikendades seeläbi hooaega.
Eraldi tähelepanu väärivad teenuste digitaliseerimise projektid: näiteks Nordic Experience arendab ekskursioonide tellimise rakendust, mille kaudu saavad turistid endale lühikese etteteatamisega tellida eri sihtkohtades giiditeenust. Ettevõttel on juba olemas müügikanalid, kuid puudus tehniline rakendus kiireks suhtluseks giidide ja klientide vahel. Kliendi jaoks muutub ekskursiooni tellimine oluliselt hõlpsamaks, ettevõtte jaoks vähendab automatiseerimine nii aja- kui ka rahakulu.
Toetus on ainult osa EASi tegevustest, mis on suunatud ärimudelite uuendamisele. Lisaks viiakse kokku IKT teenusepakkujad turismiettevõtetega, et hoogustada teenuste digitaliseerimist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu. Korraldatakse ka teenuste disaini praktikume ning pakutakse turismiettevõtetele ärimudelite teemalist mentoriteenust.
Turismiettevõtete ärimudelite arendamise suurprojektide taotluste vastuvõtt eelarvemahuga 4,1 miljonit eurot avatakse uuesti 2021. aasta 7. jaanuaril. Enne taotluste vastuvõtu taasavamist jääb ligi kolmekuuline periood ideede läbimõtlemiseks, eelnõustamiseks ja taotluste koostamiseks. Ärimudelite arendamise toetuse eesmärk on jätkuvalt kasvatada ettevõtte ja Eesti kui turismimaa konkurentsivõimet, kasvatada (välis)külastajate ööbimisi ja nende kulutusi, vähendada madalhooaja mõjusid ja regionaalsust ning edendada väikese ja keskmise suurusega ettevõtlust. Täpsem info on leitav: https://www.eas.ee/teenus/turismiettevotete-arimudelite-rakendamise-toetus/
Turismiettevõtete ärimudelite rakendamise toetust rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
Lühikokkuvõte rahastatud projektidest:
Majutusettevõtete projektid
LÄÄNEMAA:
Majutus kui atraktsioon ajaloolises Friedheimi villas
Haapsalu rannapromenaadi miljööväärtuslikus alas renoveeritakse ajalooline Friedheimi villa. Eesmärk on pakkuda autentset XIX saj tsaariõukonna stiilis seitsme tärni majutus- ja gurmee-elamust, ühendades ajaloolise keskkonna tänapäevaste mugavustega. Friedheimi villa ärimudel baseerub Haapsalu linna ja villa ajaloolisel taustal, olles orienteeritud keskmisest jõukamale puhkajale, kellele pakutakse unustamatuid puhkusepakette, ning ärikliendile, kes saab eksklusiivse töö- ja koolituskogemuse. Toetuse saajaks AS GMP Grupp, toetuse suurus 198 500 eurot.
Spaahotell Laine mudaravi
Projektis keskendutakse uute Eesti ravimudatoodete ja -teenustega tervise- ja heaoluspaa väljaarendamisele külastajatele vanuses 40+, sihtrühmaks turistid naaberriikidest. Pakkumine on iseloomulik piirkonnale ja toetab Haapsalu turundussõnumeid välisturgudel. Toetuse suurus ligi 195 000 eurot.
PÄRNUMAA:
Frost Boutique hotelli šungiidispaa arendus
Frost Boutique Hotell arendab välja uudse heaolutoote – šungiidispaa. Šungiit mõjub organismile tervistavalt, sellel on tõendatud mõju kahjuliku elektromagnetkiirguse mõju vähendamisel. Šungiidispaa on unikaalne Baltikumis ja Põhjamaades ning see täiendab butiikhotelli pakkumist. Toetuse saajaks A.L.L Arenduse OÜ, toetuse suurus 200 000 eurot.
Wasa kuurordi ajalooline seminarikeskus
Turule tuuakse seminariteenus, mida pole seni suvepealinnas pakutud. Ajaloolise, 1938. aastal ehitatud hoone ümberehitusprojekti raames luuakse seminariruumid, kus lisaks seminarile on võimalik tutvuda kuurordi ajalooga tänu stiliseeritud teenusepakkumisele. Seminaripäev algab näiteks triibulistes kostüümides virgutusvõimlemisega, päeval pakutakse kohvipause ajastuomase menüüga, õhtul on swingikursused, retrostiilis fotoateljee või tantsumaraton. Projekt on edasiarendus 2019 avatud ajaloolise pansionaadi 4-tärni spaahotelli teenusele Pärnus. Toetuse saajaks AS Wasa, toetuse suurus 200 000 eurot.
VALGAMAA:
Kivitalu heli- ja salvestusstuudio
Projekti käigus lisandub majutus- ja toitlustusteenust pakkuvale Kivitalule helistuudio muusika loomiseks ja salvestamiseks. Tegu on rahvusvaheliselt nõutud teenusega, mis annab võimaluse siduda puhkus Lõuna-Eesti puhketalus väga heal tasemel töövõimalustega. Uueks sihtgrupiks on muusikud ja produtsendid, kes tulevad Eestisse eelkõige hooajavälisel ajal. Lisaboonusena elavdavad kohale sõitnud muusikute kontserdid piirkonna kultuurielu ning suurendavad ka teiste ettevõtjate käivet. Toetuse saajaks OÜ Rock Ranch, toetuse suurus 200 000 eurot.
TARTUMAA:
Loodus BioSpa Dietorium
Loodus BioSpa on 20 aasta jooksul edukalt korraldanud ravipaastu kuure täiskasvanutele. Uute teenustega pakutakse praktilisi tervisliku toidu valmistamise oskusi peredele, peretoad ja seminariruum toidukoolitusteks keskendub uue segmendi toomisele välisturgudelt, külastajate pikemale viibimisele kohapeal ning teenuse kõrgemale hinnastamisele. Toetuse saajaks on OÜ Tesmasan, toetuse suurus 195 000 eurot.
VILJANDIMAA:
Vanaõue Puhkekeskuse teenuste arendamine
Projekti käigus kujundatakse ümber majutusteenus uuele sihtrühmale, keskmisest nõudlikumale kliendile nii Eestist kui ka Soomest, Lätist ja Saksamaalt. Fookus on Soomaale iseloomulikuma majutus- ja toitlustusteenuse pakkumisel loodushuvilisele individuaalturistile ja peredele. Toetuse saajaks OÜ Vimco Grupp, toetuse suurus ligi 200 000 eurot.
SAAREMAA:
Hotell Saaremaa ärimudeli muutmine
Projekti eesmärgiks on kaasajastada Hotell Saaremaa ärimudelit muutunud majanduskkonnas. Turule tuuakse terviklikku klienditeekonda arvestav pereturismi toode: laiendatakse peretubade hulka ja liike, vaba aja- ja igailmategevusi projekti käigus valmivas avaras tegelusalas ja kaasajastatakse läbipääsusüsteemi. Projekti lõppedes prognoositakse, et perede osakaal on tõusnud 20%-le kogu külastajate hulgast, keskmine ööbimine on pikenenud 3 ööni. Toetuse saajaks OÜ Saare Hotell, toetuse suurus 192 000 eurot.
PÕLVAMAA:
Hotell Räpina ärimudeli arendus
Projekti eesmärk on hotell Räpina klienditeekonna ümberkujundamine iseteenindavaks ning piirkonna lisaväärtusi pakkuvaks majutusettevõtteks. Projekti tulemusena väheneb ettevõtte kulubaas ning suureneb müügitulu. Toetuse saajaks OÜ Räpina Reisid, toetuse suurus ligi 35 000 eurot.
Atraktsioonide projektid
SAAREMAA:
Saaremaa Muuseumi rändnäitus “Viikingid enne viikingeid”
Saaremaa Muuseumis pole praegu Salme viikingileidude ekspositsiooni. Samas on Salme laevmatus unikaalne kogu maailmas. Ainus lahingumatus oma 42 eliitsõduri, relvastuse, luust kammide, mängunuppude, jahikullide, koerte jm leidudega on suurim teadaolev laevmatus üldse, olles ka vanim purjelaevaleid Läänemeres. Salme viikingilaevad on muutnud ajalugu ja toonud seni teadaoleva viikingiaja alguse ligi sada aastat varasemaks, mis teeb sellest üleeuroopalise sensatsiooni. Projekti vahenditega koostatakse erilahendustega rändnäitus, mida on võimalik eksponeerida Eesti eri paikades, aga viia see ka Euroopa tuurile, et tutvustada Saaremaad ja Eestit kui turismisihtkohta. Toetuse saajaks SA Saaremaa Muuseum, toetuse suurus ca 93 000 eurot.
TARTUMAA:
Voronja galerii tegevuse arendamine aastaringseks
Voronja galerii tegutseb saja aasta vanuses vanausuliste kalurimajas. On tegutsetud suvegaleriina, kuid tuntuse kasvades on tekkinud nõudlus hooaja pikendamise järele. Projekti tulemusena on võimalik korraldada hoones seminare ja töötube ka talvel. Lisaks arendatakse välja 2200-ruutmeetrine skulptuuride aed, mida saab edaspidi külastada igal aastaajal. Toetuse saaja MTÜ Peipsiveere Kunstikeskus, toetuse suurus ligi 93 000 eurot.
Vudila mängumaa
Projekti käigus Vudila Mängumaa OÜ ärimudeli arendamise tulemusena lisanduvad uued teenused: võrgupark Spider World, kõrgustes puumajad ja Vuta pesad, mille abil võetakse Vudila keskkond kasutusele väljaspool tänast külastusaega. Projekti tegevused on suunatud kliendibaasi laiendamisse eri vanuses ja kõrgema maksevõimega klientidele, sh Soome ja Läti. Ärimudeli arendamise eesmärk on saavutada kõrgem lisandväärtus töötaja kohta ning panustada Eesti turismisektori konkurentsivõime kasvu. Projekti tulemusena hakkab keskus olema kasutusel 24 tundi ööpäevas. Sealjuures tuuakse külastajaid keskusesse ka madalhooaja ja teenused on suunatud laiemale sihtrühmale (kuni 18-a noored, ärikliendid). Toetuse saaja Vudila Mängumaa OÜ, toetuse suurus ca 170 000 eurot.
TALLINN:
Kujutava kunsti kaasaegne animeeritud esitlemine
Ärimudeli uuendamise idee on laiendada sihtgruppe, kellele kujutava kunsti ja kaasaegsete esitlustehnikate temaatika huvi pakub. Projekti tulemusena esitletakse kujutava kunsti mitme ajajärgu teoseid animeeritult eri tasapindadel, uuenduslikel LED-maalidel, kunstiteoseid tutvustava info ja giiditeenusega. Toetuse saaja DAHALL OÜ, toetuse suurus 200 000 eurot.
Regiooni suurim golfiteemaline meelelahutuskeskus
Tallinnas asuv Elamusgolfikeskus kasvab regiooni suurimaks golfiteemaliseks meelelahutuskeskuseks. Aktiivset vaba aja veetmise võimalust pakkuvas Elamusgolfikeskuses on Eesti vaatamisväärsustest ja legendidest inspireeritud ning eriefektidega varustatud minigolfirajad, maailmas ainulaadsed automaatika ja eriefektidega varustatud kettagolfi puttamistunnelid, maailmaklassi golfisimulaatorid, Eesti esimesed redelgolfiväljakud ning Põnnigolfi mänguala. Toetuse saaja OÜ Atribor, toetuse suurus 137 000 eurot.
HARJUMAA:
MM-taseme võistluskardirada LaitseRallyPark
Projektiga rajatakse võistluskardiraja asfaltkatte kiht koos kurvikivide ja vajaliku haljastusega. Kõrge tasemega kardirada, mis vastab kõigile rahvusvahelistele kardivõistluse pidamise normidele, oleks Baltikumis ainuke ning võimaldaks teenuseid pakkuda profisportlastele nii treeninguteks kui ka võistlemiseks, tuua siia rahvusvaheliste sarjade etappe ja pakkuda eri meistrivõistlustele infrastruktuuri. Toetuse saaja Piko Hobikross OÜ, toetuse suurus 200 000 eurot.
VALGAMAA:
Kuutsemäe suusahooaja pikendamine
Projekti eesmärk on muuta teenused vähem sesoonseks ja kaasata uusi kliente, sh välisturiste. Projekti käigus vahetatakse välja tõstuk, millega vabanetakse lumetootmise vajadusest tõstuki kasutamiseks ning seetõttu on võimalik avada üks laskumisnõlvadest senisest oluliselt varem, pikendades nii suusamäe hooaega ning hoides oluliselt kokku kulutusi lumetootmisele. Toetuse saaja Äärmusliku Spordi AS, toetuse suurus 200 000 eurot.
PÄRNUMAA:
Hea Tuju Keskus Pärnus
Projekti raames luuakse kohalikus looduses viibimise illusiooni jäljendav elamusbowlingu sisekujundus ja kohalikust toiduvalikust inspireeritud menüü koos senisest laialdasema atraktsioonide ja teenuste valikuga. Toetuse saaja OÜ Suur Aasta, toetuse suurus ca 197 000 eurot.
Lottemaa
Laiendatakse ärimudelit teenustega äriklientidele. Uue hoone valmimisega pakutakse äriklientidele sündmuste korraldamise võimalust avaras saalis kuni 300-le osalejale aasta läbi, pikendades seeläbi hooaega ning vähendades sõltuvust ilmast. Oluline on ka koostöö piirkonna majutuskohtadega, suurendades ka teiste ettevõtete käivet ja arendades sihtkohta. Toetuse saaja OÜ Lottemaa teemapark, toetuse suurus ca 165 000 eurot.
Loodusturismi teenuseid pakkuva ettevõtte ärimudeli uuendamine
Projekti tulemusel viiakse karuvaatluse teenus uuele tasemele, laiendatakse aktiivse looduspuhkuse tootevalikut, turundatakse Eesti loodusturismi ja koolitatakse töötajaid. Toetuse saaja OÜ Naturest, toetuse suurus ligi 89 000 eurot.
Tehnoloogilised lahendused turismis
Saaremaa Veski
Teenindus digitaliseeritakse ja muudetakse efektiivsemaks, toitlustusele lisatakse elamusteenus. Luuakse tuulikute ajaloo interaktiivne külastuskeskus, mis annab lisaväärtust kogu linnaruumile.
Toetuse saaja OÜ KG Partners, toetuse suurus u 195 000 eurot.
Privaatekskursioonide broneerimise automatiseeritud lahenduse loomine
Projekti eesmärgiks on luua privaatekskursioonide tellimist võimaldav veebi- ja mobiilirakendus, mille kaudu saavad turistid endale lühikese etteteatamisega tellida eri sihtkohtades giiditeenust. Toetuse saaja Nordic Experience OÜ, toetuse suurus u 105 000 eurot.
Smart-Guided turismiplatvormi arendamine
Loquizi põhitooteks on mänguplatvorm üritusi korraldavatele ettevõtetele. Platvorm on kasutusel 35 riigis. Seoses Covid-19 ja äriturismi turu madalseisuga otsivad Loquizi kasutajaid väljundeid üksikturistide teenindamises. Projekt arendab platvormi vastavaks turismituru uuenenud nõudmistele ja teeb selle sobivaks nii linna- kui loodusturismi ettevõtetetele smart-guided reiside korraldamiseks.
Toetuse saaja Loquiz OÜ, toetuse suurus u 162 000 eurot.