Tulekahju ei hüüa tulles. Õnneks on aga palju, mida saame ise ära teha, et meie kodu oleks tuleohutu ja turvaline. Jagame sinuga 4 soovitust, mida kindlasti järgida, et sinu kodu oleks ohutum paik elamiseks.
Suitsu- ja vingugaasiandur aitavad elusid päästa
Alustame A&O-st: suitsuandurid on kohustuslikud kõikide majapidamiste jaoks juba aastast 2009. Paljudes majapidamistes on ka tänaseks suitsuandurid olemas, vähem aga teatakse seda, et selle töökorda tuleks regulaarselt kontrollida. Vaid töökorras andur aitab elusid päästa!
Vingugaasiandur ei ole Eestis olnud pikalt kohustuslik: alles 1. märtsist 2021 hakkas see olema kohustuslik kõikides hoonetes, kus on gaasikütteseadmed või gaasiveesoojendid. Selle aasta algusest alates on vingugaasiandur kohustuslik kõikides hoonetes, kus on kütteseadmed, mis võivad eraldada vingugaasi. Nendeks on nii katlad, ahjud, kaminad, pliidid jt kütteseadmed.
Tihti alahinnatakse vingugaasianduri vajalikkust, sest inimesed ei tea, et vingugaas on lõhnatu gaas, mis eraldub põlemisel. See tähendab seda, et kui vingugaasi kontsentratsioon mõnes ruumis kasvab kriitilise tasemeni, ei tea me seda, sest me ei tunne ega näe gaasi. Küllaga mõjutab see meie tervist: tekib pearinglus, peavalud jms. Väga kõrge kontsentratsiooni korral võib inimene minestada.
Vingugaasiandur annab sulle märku, kui vingugaasi sisaldus õhus on tõusnud. See töötab sarnaselt suitsuandurile, mis annab helisignaaliga olukorrast märku. Mõni vingugaasiandur näitab sulle kogu aeg õhus oleva vingugaasi sisaldust: see näit peaks olema sinu kodus alati nullis.
Kuidas paigaldada vingu- ja suitsuandur?
Andurite paigaldamisel tuleb tutvuda seadme juhendiga, mis kirjeldab kuidas ja kuhu see asetada. Samuti leiab lisainfot paigaldamise soovituste kohta Päästeameti koduleheküljelt.
Vingugaasiandur tuleb panna ruumi, kus asub kütteallikas. Lisaks võiks selle paigaldada ka magamistuppa, lastetuppa, igale korrusele, garaaži ja kööki. Vältida tasub järgmiseid kohtasid: kraanikausi või pliidi kohapealset ala, kohta, kus on õhuvool takistatud, kohta, kust andur võib erinevaid lööke saada ning koguda üleliigset mustust.
Suitsuandur tuleks paigaldada magamistoa ees asuvasse tuppa, koridori või esiku lakke. Selles asukohas avastab suitsuandur kõigist eluruumi osadest alguse saanud tulekahju ja hoiatab kõiki, kes sellel ajal magavad. Lisakaitseks soovitatakse paigalda andur ka kõikidesse teistesse tubadesse, kus magatakse. Mitmekordses majas tasub paigalda vähemalt üks suitsuandur igale korrusele.
Küttekollete regulaarne hooldus ennetab tulekahjusid
Andurid annavad sulle märku, kui on võimalik tulekahju või liiga kõrge vingugaasi sisaldus. Küllaga tasub selliseid olukordasid üldse vältida ja hoida kogu oma kodu tuleohutuks. Selleks taga, et sinu elektrisüsteem oleks korras, samuti kasutusel olevad koduseadmed ning kütteallikad.
Aasta ringi kasutatavaid kütteseadmeid tuleb kaks korda aastas puhastada. Veendu, et enne uue kütteperioodi algust on korstnad korralikud pühitud ja kütteseadmed töökorras. Põleta alati kvaliteetset materjali ja väldi plastiku, tekstiili, liimi jms materjalide põletamist. Väga külmal perioodil ei tohi ahju üle kütta – ülekütmine on tihti tulekahjude põhjuseks.
Hoia enda ja lähedaste elusid ja tee endast kõik, et sinu kodu oleks tuleohutu! Nii on sul alati turvatunne ja saad tegeleda nende asjadega, mida armastad, olgu selleks kas või kokteilide nautimine või midagi muud.